Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-29, 15:20 Autor: Jan Poniatyszyn

Radni obronili schronisko młodzieżowe. Burzliwa sesja w Prudniku

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie nie zostanie sprzedane [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzliwy przebieg miała sesja Rady Miejskiej Prudnika. Gorącą dyskusję wywołała uchwała o sprzedaży Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Wieszczynie. Z inicjatywą taką wystąpił burmistrz Prudnika. Obiekt byłego prewentorium gmina kupiła od urzędu marszałkowskiego w 2007 roku za 131 tysięcy złotych. Znajduje się on w otulinie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich na trasie głównego szlaku sudeckiego.
- To schronisko ma wiele walorów – przekonuje radna miejska Urszula Rzepiela, emerytowana dyrektorka Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Położone jest z dala od miasta. Są tam świetne warunki krajobrazowe. Do tego bliskość lasu powoduje, że jest to bardzo dobre miejsce do wypoczynku. Tam jest jeszcze wieża widokowa. Schroniska nigdy nie są dochodowe. Mamy powiedzieć turystom - idźcie, pobiegajcie sobie po lesie?

Uchwałę o sprzedaży schroniska młodzieżowego w Wieszczynie poparło ośmiu radnych, przeciw było 13. Taki wynik głosowania nie zaskoczył burmistrza Prudnika Franciszka Fejdycha. - Poddałem pod głosowanie uchwałę, która miała wyłącznie podtekst ekonomiczny. Powiedziałem radnym, że schronisko przynosi rocznie 200 tysięcy złotych straty. W związku z tym należy zgodnie z ich sugestiami - jakie padały podczas dorocznych sesji, gdy oceniano schroniska – coś z tym zrobić. Zaproponowałem jedno z rozwiązań, czyli zbycie.

Na remont schroniska młodzieżowego w Wieszczynie wydano 3,6 mln złotych brutto. Prawie 60 procent tej kwoty to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Reszta to pieniądze z budżetu państwa i gminy. Schronisko ma 44 miejsca noclegowe. W ubiegłym roku z jego usług skorzystało ponad cztery tysiące osób, co jest tendencją wzrostową. Pod koniec ubiegłego roku minęło pięć lat funkcjonowania schroniska w Wieszczynie. Zakończył się też tzw. okres trwałości unijnego projektu. Oznacza to, że właściciel tego obiektu może teraz zrobić z nim, co mu się podoba.
Urszula Rzepiela
Franciszek Fejdych

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »