Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-09-05, godz. 16:20, Gospodarka Szybowice i Niemysłowice koło Prudnika połączone nową bezpieczną drogą Mieszkańcy Szybowic i Niemysłowic koło Prudnika zostali połączeni dwukilometrowym odcinkiem nowej drogi z chodnikiem. Czekali na tę inwestycję niemal od wojny. Kosztowała 2 mln zł, przy czym 200 tysięcy zł przeznaczyła gmina Prudnik… » więcej 2017-09-03, godz. 07:45, Gospodarka Ostatni dzień targów INTER-REGION w Prudniku. Dla domu i ogrodu O godz. 10.00 w hali OSiR-u w Prudniku rozpoczyna się trzeci i ostatni dzień Targów Przedsiębiorczości i Rzemiosła INTER-REGION 'Dom i Ogród'. Impreza przyciąga na równi wystawców, jak i odwiedzających. Zarówno tych, którzy dopiero… » więcej 2017-09-02, godz. 14:30, Gospodarka Prudnik zaprasza na INTER - REGION "Dom i Ogród". Trwają targi przedsiębiorczości i rzemiosła [ZDJĘCIA] Coraz więcej osób odwiedza prudnickie Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła INTER - REGION 'Dom i Ogród'. Miejscem imprezy jest hala Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz tereny wokół. » więcej 2017-08-11, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Hydrant będzie dowodem w sprawie pożaru w Szybowicach Dla celów procesowych zabezpieczono feralny hydrant z Szybowic. Problemy z jego uruchomieniem mieli strażacy na początku pożaru tartaku i domu tamtejszego przedsiębiorcy. Hydrant znajdował się najbliżej tych zabudowań. Uruchomiono… » więcej 2017-08-10, godz. 16:18, Gospodarka Miastom powiatowym Opolszczyzny grozi zapaść? Wskazuje na to analiza PAN Miastom powiatowym grozi zapaść - przestrzegają naukowcy PAN, którzy opracowali analizę dotyczącą marginalizacji i zjawisk kryzysowych w średnich miastach. W raporcie na pierwszym miejscu znajduje się Prudnik, dalej - niemal wszystkie… » więcej
410411412413414415416
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »