Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-07-14, godz. 07:40, Gospodarka Zatrudniając niepełnosprawnych produkują dla światowych marek branży motoryzacyjnej Inwestują ponad cztery miliony złotych, aby sprostać wymogom kontrahentów i nie ustępować konkurencji. W trudnej branży motoryzacyjnej dobrze radzi sobie Spółdzielnia „Pionier” w Prudniku. Jest to jeden z ostatnich w regionie… » więcej 2017-07-13, godz. 21:00, Gospodarka Prudnik: Przybywa ofert pracy na zastępstwo. Chętnych nie brakuje Przybywa zatrudnionych na podstawie umów o pracę na zastępstwo. Ma to związek z rosnącą liczbą kobiet, które decydują się na macierzyństwo. Zachęca je m.in. rządowy Program Rodzina 500 plus. Umowy o pracę na czas zastępstwa… » więcej 2017-07-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Razem bezpieczniej" w powiecie prudnickim. Rusza realizacja projektu z dofinansowaniem MSWiA Policja, uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyć będą w przedsięwzięciach, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców powiatu prudnickiego. Projekt tamtejszego starostwa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji… » więcej 2017-07-12, godz. 20:01, Gospodarka Przestrzeń dla biznesu powstanie na terenie dawnej tkalni. Nowy pomysł władz Prudnika Kolejne, zdegradowane obiekty po zakładach Frotex chce zagospodarować gmina Prudnik. Liczy, że pomoże w tym dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Gmina jako jedyna złożyła wniosek do programu wspierającego przygotowanie terenów… » więcej 2017-07-09, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Wojewoda: nowe obwodnice to rozwój dla regionu i poprawa życia mieszkańców Powstanie obwodnic Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i wyprowadzić ruch tranzytowy z miejscowości, ale także wpłynąć na rozwój regionu. » więcej
416417418419420421422
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »