Radio Opole » Radio Opole w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim (DAB+) » Informacje z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

Informacje z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego

2017-09-29, 13:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kolejna awaria gazociągu w Kędzierzynie-Koźlu. Czy to przyczyna piku benzenu?

Miejsce awarii gazociągo koksowniczego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Miejsce awarii gazociągo koksowniczego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Miejsce awarii gazociągo koksowniczego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Miejsce awarii gazociągo koksowniczego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wskazania urządzenia pomiarowego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wskazania urządzenia pomiarowego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W środę stacja pomiarowa w Kędzierzynie-Koźlu odnotowała gwałtowny skok ilości benzenu w powietrzu. Przeciętnie jest tego gazu w powietrzu ok. 1 mikrograma na metr sześcienny, nagle było ponad 100. Wyższy niż zwykle poziom utrzymywał się także w środę. Skąd ten benzen? To próbowali ustalić pracownicy Petrochemii Blachownia.
- Zaobserwowaliśmy na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, że jest pik – mówi Jerzy Wiertelorz, prezes Petrochemii Blachownia. – Koledzy wiedząc, że to na pewno nie jest od nas, pojechali w kierunku rurociągu gazu koksowniczego, w którym były już wcześniej stwierdzane wycieki. Dojeżdżając do urządzenia odezwały się urządzenia pomiarowe i koledzy stwierdzili wyciek.

O wycieku gazu pracownicy Petrochemii Blachownia poinformowali WIOŚ oraz straż pożarną. Strażacy zaalarmowali gazowników.

W czwartek te same osoby dokonały ponownych pomiarów, tym razem w obecności dziennikarzy.

- Dzisiaj wyszło 0,431 ppm benzenu. Musimy przeliczyć to na mikrogramy. Wyniki na stacji pomiarowej na Piastach są podawane w mikrogramach. Mamy 1396 mikrogramów benzenu na metr sześcienny w tym otoczeniu – mówi pracownik Petrochemii Blachownia.

O awarii gazociągu już w środę poinformowana została Polska Spółka Gazownictwa. W czwartek przy leśnej drodze taśmami zawieszonymi na patykach wyznaczono dwa miejsca, które opatrzono tabliczką „uwaga gaz”.

- Jest to drobna awaria, ponieważ według naszych ustaleń, ulot gazu był w granicy 1300 ppm – mówi Artur Michniewicz, rzecznik prasowy PSG. – Awaria ta jest od godziny 8:00 rano usuwana, planujemy że usuwanie jej zakończy się dzisiaj natomiast problem z tym gazociągiem powtarza się od kilkunastu miesięcy. Polska Spółka Gazownictwa podjęła decyzję o modernizacji tego awaryjnego odcinka gazociągu gazu koksowniczego.
Gazociąg ma być modernizowany na przełomie lat 2018 i 2019.

Od wczoraj próbowaliśmy się skontaktować z Krzysztofem Gaworskim, Opolskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska aby dowiedzieć się, jakie kroki podjęto w tej sprawie. Niestety inspektor był nieuchwytny.
Jerzy Wiertelorz
Pracownik Petrochemii Blachownia
Artur Michniewicz

Zobacz także

23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »