Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2017-11-10, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Nie ma zgody na budowę chlewni w Minkowskiem pod Namysłowem. Mieszkańcy protestują Chlewnia na prawie dwa tysiące świń ma powstać we wsi Minkowskie w powiecie namysłowskim. Mieszkańcy wsi nie chcą zgodzić się na jej powstanie. Stworzyli już listę sprzeciwu i zorganizowali zebranie z burmistrzem Namysłowa oraz… » więcej 2017-10-20, godz. 19:00, Sport i turystyka Pierwszy Babski Bieg po Karpia w sobotę (21.10) w gminie Świerczów Kobiety uzbrojone w kijki do nordic walking przejdą 10 kilometrową trasę. W ramach Święta Karpia, w sobotę (21.10) odbędzie się I Babski Marsz Nordic Walking po Karpia. » więcej 2017-10-02, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Po mieście jeździmy za szybko. Opolska policja podsumowała akcję "Prędkość" Opolska policja podsumowała akcję 'Prędkość'. Przez dwa dni funkcjonariusze sprawdzali prędkość, z jaką podróżowali kierowcy w powiecie namysłowskim. Mundurowi nadzorowali szczególnie drogi krajowe i wojewódzkie oraz te, które… » więcej 2017-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu W Namysłowie uczcili pamięć AK-owca. Dowodził samodzielnym obwodem "Reduta" W Namysłowie uczczono pamięć Józefa Rabiegi, pseudonim 'Ordon', porucznika Armii Krajowej. Na terenie dawnej fabryki ziemniaczanej odsłonięto tablicę przypominającą o działaniach Rabiegi. W uroczystościach wzięli udział nie tylko… » więcej 2017-10-01, godz. 13:45, Gospodarka Nowa droga w powiecie namysłowskim oddana do użytku W powiecie namysłowskim wybudowano nową drogę. Oddana do użytku jezdnia znajduje się w Smarchowicach Wielkich i ma ponad 2,5 km długości. Inwestycja kosztowała ponad 1,5 mln złotych. Odcinek, który otwarto, łączy ze sobą drogę… » więcej
40414243444546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »