Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-01-14, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Mury obronne Namysłowa wypięknieją. Trwa ich restauracja W połowie ubiegłego roku władze powiatu namysłowskiego otrzymały czteromilionową dotację na ratowanie zabytków. Część pieniędzy trafiła do okolicznych parafii, w których znajdują się wpisane do rejestru kilkusetletnie świątynie… » więcej 2018-01-13, godz. 22:30, Gospodarka Dobre wieści dla kierowców. Gmina Pokój zainwestuje w drogi Modernizacja trasy w Żabieńcu, remont ulicy Opustowej w Zawiści, łącznik między Krogulną, a Zieleńcem - to najważniejsze inwestycje związane z poprawą infrastruktury drogowej w gminie. Kierowców ucieszy jednak najbardziej remont… » więcej 2018-01-13, godz. 20:00, Gospodarka Wilków się kanalizuje. Kolejne sołectwa samorząd przyłączy do sieci W ostatnich latach udało się w pełni skanalizować cztery miejscowości, jesienią 2017 roku ruszyły prace w Pągowie, a w kolejce czekają już mieszkańcy Pszenicznej. Większość inwestycji finansowanych jest z Wojewódzkiego Funduszu… » więcej 2018-01-12, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Spór w sprawie mandatu wicestarosty rozstrzygnie sąd Będąc radnym miejskim, został powołany na wicestarostę. Konrad Gęsiarz, wicestarosta namysłowski, odwołał się w sądzie administracyjnym od decyzji Rady Miejskiej w Namysłowie, która stwierdziła wygaśnięcie jego mandatu. » więcej 2018-01-12, godz. 15:41, Wiadomości z regionu Nie ma odwiertów wody, nie ma uzdrowiska. Pokój od dawna czeka na badania geologiczne Samorząd od czterech lat oczekuje na decyzję o przyznaniu pieniędzy na badania wody. Odwierty są niezbędne, by sprawdzić, jakie właściwości i wartości lecznicze ma woda będąca głęboko pod ziemią. Koncesja jest ważna jeszcze… » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »