Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-03-14, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Uwierzył ludziom i go oszukali. Przetrwał zimę dzięki policjantowi, który zainteresował się losem starszego człowieka Kilka miesięcy temu pan Józef stał się ofiarą młodocianych przestępców. Bezgranicznie im zaufał i użył swojego dowodu osobistego do zakupów na raty. Dziś spłaca zobowiązania wobec banków, a przestępcy cieszą się z darmowych… » więcej 2018-03-13, godz. 14:00, Wiadomości z regionu W powiecie namysłowskim brakuje rodzin zastępczych. Nie zachęcają nawet większe wynagrodzenia Na terenie tamtejszych samorządów funkcjonuje dziś niewiele ponad 40 rodzin zastępczych, wśród nich są tylko trzy placówki zawodowe. To problem nie tylko powiatu namysłowskiego, ale także całego regionu. Dziś sądy coraz częściej… » więcej 2018-03-13, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Sprawdzali swoją wiedzę o Sejmie. Namysłowska młodzież wzięła udział w ogólnopolskim konkursie W Liceum Ogólnokształcącym w Namysłowie młodzież z terenu całego powiatu mogła wziąć udział w quizie dotyczącym wiedzy o niższej izbie parlamentu. Konkurs zorganizował poseł PiS-u Bartłomiej Stawiarski pod honorowym patronatem… » więcej 2018-03-02, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Oszust internetowy w rękach policji. Wśród poszkodowanych m.in. mundurowy Policjanci z Namysłowa zatrzymali 31-letniego mieszkańca dolnośląskiej Świdnicy. Mężczyzna od jakiegoś czasu parał się handlem w internecie. Ogłaszał się na jednym z portali. Kupujący wpłacali pieniądze na konto bankowe, a… » więcej 2018-03-01, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Namysłowscy dzielnicowi monitorują bezdomnych Od początku zimy mundurowi z Namysłowa wraz ze strażnikami miejskimi i pracownikami MOPS-u sprawdzają miejsca, w których mogą znajdować się osoby narażone na wychłodzenie. W ostatnich dniach te patrole stały się częstsze, ze względu… » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »