Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-05-20, godz. 13:39, Wiadomości z regionu Młodzi muzycy z Namysłowa doczekają się sali koncertowej. Starania trwały ponad 7 lat 6 mln złotych będzie kosztować nowa sala dla uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Namysłowie. Młodzi artyści i instrumentaliści do tej pory nie mogli organizować koncertów, ani większych przedsięwzięć muzycznych. Grali pod… » więcej 2018-05-18, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Skate park, łąką dla pszczół, a może szachy plenerowe? W Namysłowie wybierają, na co wydać 50 tysięcy złotych Kilka dni temu rozpoczął się kolejny etap wdrażania budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Namysłowa w tradycyjnym i internetowym głosowaniu zdecydują, na które zadanie gmina przeznaczy 50 tysięcy złotych. To kolejna odsłona budżetu… » więcej 2018-05-18, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Namysłów wspomaga rowerzystów. Kilometrów ścieżek dla cyklistów będzie można pozazdrościć 6 mln złotych będą kosztować nowe ścieżki rowerowe, które do końca września powstaną wzdłuż dróg powiatowych. Łącznie będzie to ponad 13 kilometrów asfaltowych nowych ciągów komunikacyjnych. Prace ruszyły kilka dni tem… » więcej 2018-05-17, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Owczarek pogryzł pięcioletniego chłopczyka. Dziecko przebywało na własnej posesji Wracamy do tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się wczoraj po południu w podnamysłowskich Kowalowicach. Pięcioletni chłopczyk wracał z przedszkola i wszedł na teren sklepu spożywczego, którego właścicielem jest jego dziadek… » więcej 2018-05-17, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Pies dotkliwie pogryzł pięciolatka. Dziecko mogło znać czworonoga Wracamy do wydarzeń, które rozegrały się wczoraj (16.05) w Kowalowicach w gminie Namysłów. Pięcioletni chłopczyk został pogryziony przez dużego psa w typie owczarka niemieckiego. Dziecko zostało zaatakowane przed miejscowym skl… » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »