Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-05-10, 14:00 Autor: Maciej Stępień

Łabędzie krzykliwe w powiecie namysłowskim. Rzadkie ptaki mogą na stałe zadomowić się w okolicach lasów stobrawskich

Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Łabędź krzykliwy [fot. Marcin Przepiórka - http://monitoringptakow.gios.gov.pl]
Opolscy ornitolodzy zaobserwowali tego dużego ptaka w trzech miejscach. Ostatnie siedliska odkryto między Pokojem, a Krzywą Górą. To o tyle ciekawostka przyrodnicza, że tego gatunku w naszym regionie nie było od kilkuset lat. Łabędzie krzykliwe były do tej pory widoczne najbardziej nad Bałtykiem, gdzie odpoczywały po długich lotach między kontynentami. Zdaniem ornitologów, pojawienie się takiego ptaka może pomóc w utworzeniu parku narodowego.
- Łabędź krzykliwy bardzo różni się od naszego popularnego łabędzia niemego i nie sposób go pomylić z innym gatunkiem – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim Marek Stajszczyk, przyrodnik oraz ornitolog. – Nie składa tak „esowato” szyi, generalnie szyję zazwyczaj trzyma prosto i zdecydowanie różni się kolorem dzioba od łabędzia niemego. Nie syczy, a jego głos można porównać do trąbki lub puzonu. Jest ptakiem bardzo bojowym, wypędził parę innych łabędzi z tego stawu pod Pokojem i to właśnie on w tej chwili tam króluje.

Stajszczyk dodaje, że przed kilkuset laty gatunek ten był obecny na naszych ziemiach. Teraz po tak długim okresie znów wraca na południowe tereny Polski. Łabędź krzykliwy ze względu na swoją rzadką obecność, może pomóc w utworzeniu „Puszczy Śląskiej”, o której mówi się od kilku miesięcy.

- To jest gatunek o tyle interesujący, że właśnie tutaj, w okolicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego przebiega południowo-zachodnia granica europejskiego zasięgu łabędzia krzykliwego. Dalej jest tylko jedna para w Czechach i jedna na Węgrzech. Warto to wykorzystać – podkreśla ornitolog.

Przyrodnicy apelują tylko, by nie płoszyć łabędzi krzykliwych i nie przeszkadzać im w zadomowieniu się. To gatunek ptaka, który boi się człowieka. Na chwilę obecną jedna para znajduje się w okolicach Pokoju, pozostałe w Lubszy i Oleśnie.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-06-12, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Rozpoczęli budowę bez pozwoleń? Spór o ścieżkę rowerową pod Namysłowem W pierwszych dniach czerwca w Objeździe pojawił się sprzęt budowlany. W podnamysłowskiej miejscowości ma powstać jedna z kilku planowanych na terenie gminy ścieżek rowerowych. Okazuje się, że w momencie rozpoczęcia prac do Starostwa… » więcej 2018-06-11, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Namysłowa chcą budowy nowego żłobka. Pod petycją podpisało się ponad tysiąc osób Kilka dni temu na ręce władz gminy przekazano listy z podpisami, a także sam apel o budowę nowej placówki opiekuńczej dla maluchów. Dziś na terenie całej gminy funkcjonuje tylko jeden żłobek. W ostatnim czasie zwiększono liczbę… » więcej 2018-06-11, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Z prywatnej posesji zniknęły zabytkowe auta. Właściciel opublikował zdjęcia i w internecie prosi o pomoc Do zdarzenia doszło kilka dni temu w Dębniku pod Namysłowem. W biały dzień z terenu posesji zniknęły wiekowe auta, m.in. jaguar i mercedes. Właściciel skradzione pojazdy wycenił na kilkaset tysięcy złotych. Namysłowska policja… » więcej 2018-06-08, godz. 09:55, Wiadomości z regionu Groźny pożar w powiecie namysłowskim Pali się budynek jednorodzinny w Smarchowicach Śląskich w gminie Namysłów. Strażacy informacje o pożarze otrzymali kilka minut przed godziną 9. Na miejscu w tej chwili pracuje osiem zastępów. » więcej 2018-06-07, godz. 18:35, Wiadomości z regionu Dekadę temu otworzyli dom pomocy. Dziś mówi się o jego rozbudowie 10 lat temu uruchomiono Dom Pomocy Społecznej „Promyk” w Kamiennej pod Namysłowem. Samorządowa placówka od samego początku cieszyła się sporym zainteresowaniem. Obiekt niemal cały czas ma komplet podopiecznych. Dziś prognozy demograficzne… » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »