Radio Opole » Radio Opole w powiecie namysłowskim (DAB+) » Informacje z powiatu namysłowskiego

Informacje z powiatu namysłowskiego

2018-04-18, 08:00 Autor: Maciej Stępień

Średnio co trzeci pożar w Polsce związany jest z wypalaniem traw. „Wypalanie zabija miliony stworzeń na jednym hektarze gleby”

[fot. KW PSP Opole]
[fot. KW PSP Opole]
Strażacy w akcji [fot. Maciej Stępień]
Strażacy w akcji [fot. Maciej Stępień]
Spalanie pozostałości roślinnych w żaden sposób nie pomaga przyrodzie – powiedział w audycji Radio Opole w powiecie namysłowskim przyrodnik Marek Stajszczyk. W ubiegłym tygodniu policjanci na gorącym uczynku zatrzymali 47-letniego mieszkańca gminy Wilków, który wypalał trawę. Sprawę skierowano do sądu, a mężczyzna musi liczyć się z wysoką grzywną.
Zdaniem przyrodników, taka ingerencja człowieka doprowadza do zagłady wielu istnień żyjących w glebie.

- Giną miliony bezkręgowców. Od pierwotniaków, po takie formy, jak chrząszcze biegacze, czy żyjące w wierzchniej warstwie gleby dżdżownice. Już nie mówię o martwych jeżach, czy młodych zającach. W ogniu giną także takie stworzenia, jak świergotki łąkowe, pliszki, czy popularne kuropatwy - powiedział Radiu Opole przyrodnik i ornitolog Marek Stajszczyk.

Wypalanie traw to ogromny problem nie tylko dla przyrody, ale również dla strażaków. Tygodniowo odnotowuje się dziesiątki takich zdarzeń w województwie. Jak ustalił nasz reporter, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu ratownicy od początku lutego wyjeżdżali ponad 130 razy do pożarów suchych traw i wypalanych nieużytków.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w ubiegłym roku w Polsce powstało blisko 126 tysięcy pożarów, z czego przeszło 38 tysięcy to właśnie pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Do największej liczby tego typu pożarów dochodzi w marcu i kwietniu. W ich wyniku w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych.
Marek Stajszczyk

Zobacz także

2018-04-05, godz. 16:03, Wiadomości z regionu Centrum Doświadczania Świata w Ładzy uroczyście otwarte Po blisko 10 latach starań udało się w pełni zagospodarować dawną szkołę podstawową w Ładzy. Od dziś to placówka, która ma promować walory przyrodnicze i ekologiczne Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Inwestycja kosztowała… » więcej 2018-03-22, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Jeden kradł drogie alkohole, a drugi rowery. Złodzieje wpadli w Namysłowie Tamtejsi funkcjonariusze w ostatnich dniach zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże. Pierwszy z nich upodobał sobie markety spożywcze, z których wynosił markowe alkohole. W samym Namysłowie ukradł towaru za kilkaset… » więcej 2018-03-21, godz. 19:30, Wiadomości z regionu W Pokoju nie chcą Puszczy Śląskiej, bo gmina przestanie się rozwijać Mniejsze wpływy z podatków, likwidacja okolicznych firm żyjących z obecności lasu, a także problemy hodowców karpia - to główne postulaty władz Pokoju przeciwko utworzenie w lasach stobrawskich Parku Narodowego „Puszcza Śląska”… » więcej 2018-03-21, godz. 15:30, Gospodarka Subwencja do zwrotu, a powiat może popaść w finansowe tarapaty Starostwo Powiatowe w Namysłowie decyzją Ministerstwa Finansów musi zwrócić 3,5 mln złotych źle pobranej subwencji oświatowej. Chodzi o podopiecznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Problemem w tej sprawie jest definicja… » więcej 2018-03-20, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Lekarze nie chcą pracować w święta i weekendy. Namysłowski szpital chce płacić rekordowe stawki W Namysłowskim Centrum Zdrowia brakuje lekarzy dyżurantów. Medycy niechętnie chcą brać na siebie obowiązek pełnienia opieki medycznej w nocy, w święta i weekendy. I nie zachęcają ich nawet wysokie stawki. Za 24-godzinny dyżur… » więcej
31323334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »