Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym w komendzie straży pożarnej w Brzegu. Druhowie postanowili uświadomić zarządców i właścicieli nieruchomości, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Rozmawiano o potrzebie przeprowadzania regularnych przeglądów przewodów kominowych, a także o potrzebnej wciąż edukacji wśród mieszkańców.
Choć wielu z nas wie, jak groźny może być czad, to wciąż wokół siebie mamy sąsiadów, którzy nagminnie zatykają kratki wentylacyjne oraz uszczelniają okna oraz drzwi.
Dariusz Maciążek, komendant brzeskiej straży pożarnej podkreśla, że tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny, a zatrucie może być zabójcze. - To spotkanie z zarządcami miało im uświadomić i przypomnieć obowiązki wynikające z przepisów, ale też wskazać rozwiązania, które można wykorzystać, aby to zagrożenie zminimalizować.
Robert Wojewódka, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast” w Brzegu mówi Radiu Opole, że mieszkańcy są każdego roku informowani o zagrożeniach, które niesie za sobą sezon grzewczy. - Staramy się naszych lokatorów uświadamiać w zakresie szczegółów właściwego sposobu używania instalacji wentylacyjnej. Przypominamy im o prawidłowym montażu drzwi, karetek, a nawet piecyków gazowych.
Kominiarze przypominają, że co najmniej raz w roku należy dokonać przeglądu. W przypadku budynków dużych, wielorodzinnych w grę wchodzą już dwie takie kominiarskie wizyty. Ważne jest również czyszczenie przewodów, w przypadku pieców na paliwo stałe w ciągu roku należy zamówić cztery takie usługi.
– Tak stanowią przepisy – tłumaczy Waldemar Drożdżol, prezes Korporacji Kominiarzy Polskich. – Podpowiem, że nie ma żadnych przeszkód, by taki komin czyścić 6 razy do roku. W ten sposób oszczędzamy nasze pieniądze. Parametry spalania będą lepsze i mniej musimy do tego pieca dokładać.
Strażacy z Brzegu podczas tegorocznego sezonu grzewczego już kilkukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla.