Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-04-26, 18:01 Autor: Maciej Stępień

Historia, prelekcje i odznaczenia ministra kultury. W Brzegu zorganizowano Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu gospodarzem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków [fot. Maciej Stępień]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu gospodarzem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków [fot. Maciej Stępień]
Dziś (26.04) w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu rozmawiano o historii, a także przyszłości najstarszych obiektów w regionie. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków nie przez przypadek została zorganizowana w „Śląskim Wawelu”. Piastowski zamek w tym roku zostanie Pomnikiem Historii.
Elżbieta Molak, wojewódzki konserwator zabytków w trakcie otwarcia dzisiejszego spotkania mówiła, że brzeska perełka idealnie nadaje się na rozmowy o historii i najstarszych miejscach w regionie.

- Brzeg słynie z tego, że jest miastem piastowskim, znajduje się tutaj rezydencja rodu związanego z dworem królewskim, z Piastami i Jagiellonami. Jesteśmy tu i przypominamy tę dobrą historię i mówimy o tym, że korzenie Piastów Śląskich są polskie – dodaje Molak.

Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariusz Byczkowski podkreślił w rozmowie z Radiem Opole, że zarówno konferencja, jak i przyznanie zaszczytnego tytułu, to spore wydarzenia dla placówki.

- Mamy otrzymać to honorowe wyróżnienie, jakim niewątpliwie jest Pomnik Historii i czekamy z niecierpliwością na podpis prezydenta. Cieszymy się, że takie doborowe towarzystwo gości dziś na naszym zamku. Pani konserwator wraz z wojewodą opolskim zwrócili się do nas, by dzisiejszą konferencję w ramach Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zorganizować w Muzeum Piastów Śląskich. Stąd regionalne obchody właśnie tutaj – zauważa Byczkowski.

Na konferencji rozmawiano m.in. o gotyckich zabytkach w Brzegu, a także o najstarszym obiekcie sakralnym w mieście – dawnym kościele św. Piotra i Pawła. Na koniec wręczono pamiątkowe medale przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymało je sześciu opolskich społeczników i miłośników zabytków.
Elżbieta Molak i Dariusz Byczkowski

Zobacz także

2018-04-07, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Mauzoleum w Kopicach odzyska dawny blask. Wszystko dzięki rządowej dotacji Wzniesiony w XIX wieku niewielki budynek doczeka się gruntownej restauracji. Obiekt sąsiadujący z kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach to miejsce pochówku Joanny Gryzik von Schomberg Godulla i jej męża Hansa Ulricha… » więcej 2018-04-06, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Jaka przyszłość czeka pałac w Kopicach? „Wszystko jest zawieszone” – mówią władze Grodkowa Na początku ubiegłego roku informowaliśmy, że przedstawiciele spółki Globucor Luxembourg Polska szumnie zapowiadali, iż wydadzą 100 milionów euro na gruntowną restaurację neogotyckiego pałacu w Kopicach. » więcej 2018-04-06, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Czy pomnik w Mikolinie zostanie? Tak, jeśli znikną m.in. symbole Armii Czerwonej Stojący z dala od zabudowań, nad brzegiem Odry pomnik miał zniknąć do końca marca. Tak się jednak nie stało. » więcej 2018-04-05, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Rada Miejska w Grodkowie do końca kadencji będzie szczuplejsza. Nie będzie wyborów uzupełniających Paweł Byjos ostatecznie stracił mandat radnego miejskiego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa wyszła na jaw ponad pół roku temu. Samorządowiec prowadził działalność gospodarczą na mieniu gminy, czego robić nie mógł… » więcej 2018-04-05, godz. 14:54, Wiadomości z regionu Młodzi opolscy piłkarze i piłkarki rywalizują o puchar Tymbarku. Zwycięzcy zagrają na Stadionie Narodowym [ZDJĘCIA] Kilkuset młodych sportowców w wieku od 8 do 12 lat bierze udział w wojewódzkich finałach turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku”. To jedna z największych tego typu imprez sportowych w Europie. Zawody od kilku lat rozgrywane… » więcej
75767778798081
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »