Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-04-13, 07:45 Autor: Maciej Stępień

Chory w szpitalu musi płacić za telewizję, a skazany w więzieniu?

Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W polskich szpitalach oglądanie telewizji to podniesienie standardów leczenia, za które trzeba dodatkowo płacić. Najczęściej dwa złote za godzinę – tyle wynosi średnia stawka. Oczywiście koszty ponoszą pacjenci, bo szpitali na takie usługi najczęściej nie stać, a Narodowy Funduszu Zdrowia przekazuje wyłącznie pieniądze na leczenie. Oglądanie telewizji - to, jak wiemy przywilej w placówkach medycznych. Co ciekawe, takich opłat nie ponoszą więźniowie. Oglądają telewizję do woli. Choć ustawowy obowiązek opłacania abonamentu jest, ale skazanych nie ma kto skontrolować.
Por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik brzeskiego zakładu karnego mówi Radiu Opole, że skazani mają w celach telewizory, które podłączone są do anteny zbiorczej.

- Zanim jednak dyrekcja placówki penitencjarnej wyda zgodę na posiadanie odbiornika, więzień informowany jest o obowiązku płacenia abonamentu – dodaje pracownik służby więziennej. – Niestety, my jako funkcjonariusze SW nie jesteśmy organem uprawnionym do kontroli tego, czy skazany opłacił taki abonament, czy nie. Z naszej strony informujemy ich o takim obowiązku.

Dziś, zgodnie z przepisami, to m.in. listonosz może sprawdzić, czy w danym domu, mieszkaniu, czy placówce znajduje się odbiornik telewizyjny. Wiadomo, że taka osoba nie skontroluje cel w zakładzie karnym.

Tymczasem pacjenci nie zawsze są zachwyceni tym, że muszą płacić za telewizję w szpitalu.

- Płacę, dwa złote na godzinę – mówi jedna ze starszych pacjentek w BCM-ie. – Ale co mam zrobić? Powinniśmy być zwolnieni z tych opłat, ale taka Polska jest nasza. Co mogę więcej powiedzieć.

Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego tłumaczy, że pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy od kary więzienia. Krzysztof Konik dodaje, że telewizja to dodatek podnoszący standardy leczenia, za który dziś, trzeba niestety płacić.

- Polacy zamiast na książkę, wolą patrzeć się w szklany ekran i oczywiście mają do tego prawo. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za leczenie, a nie za telewizję, bo ona takiej funkcji nie pełni. Każdy z pacjentów, który ma ochotę, to wrzuca monety do automatu i może sobie tę godzinę, czy dwie oglądnąć. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby więźniowie nie mieli dostępu do informacji. Taki człowiek po odbyciu kilku, czy kilkunastu lat kary, nie odnalazłby się w rzeczywistym świecie. Musi mieć dostęp do mediów, to też moim zdaniem forma resocjalizacji – wyjaśnia Konik.

Dyrektor BCM-u dodaje na koniec, że jedyny oddziałem zwolnionym z opłat telewizyjnych jest oddział dziecięcy. Tam, po apelach rodziców, zniesiono automaty na monety.
Magdalena Antoszczyszyn, pacjenci i Krzysztof Konik

Zobacz także

2018-03-04, godz. 11:30, Wiadomości z regionu W Brzegu przypomną historię Żołnierzy Niezłomnych Dziś w Muzeum Piastów Śląskich odbędą się okolicznościowe wykłady, spotkania i występy artystyczne. Wszystko to w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ciekawym wątkiem uroczystości będzie prelekcja na temat… » więcej 2018-03-03, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Druhowie ze Skorogoszczy wpisani do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Po wieloletnich oczekiwaniach strażacy z tamtejszej jednostki awansowali. Dziś (03.03) podczas oficjalnych uroczystości zostaną włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To jeden z najważniejszych dni w historii OSP Skorogoszcz… » więcej 2018-03-03, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Spółdzielcze podwórka w Grodkowie odzyskają dawny blask. Wszystko za unijne pieniądze Pół miliona złotych - tyle wyniesie dotacja dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Grodkowie, która otrzymała unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To jedyna spółdzielnia w województwie, która samodzielnie przystąpiła… » więcej 2018-03-01, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Brzeska drogówka walczy z piratami drogowymi. Nowe bmw sieje postrach wśród kierowców 20 zabranych praw jazdy i ponad 200 mandatów za przekroczenie - to efekt kilkutygodniowej służby nowego nieoznakowanego radiowozu brzeskich policjantów. 250-konne bmw to prawdziwy postrach piratów drogowych. Auto widoczne jest głównie… » więcej 2018-02-28, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Pomnik w Mikolinie nie może zostać usunięty? Prorosyjskie stowarzyszenie powołuje się na umowy międzynarodowe W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że odrestaurowany w 2017 roku pomnik ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej w Mikolinie ma zostać rozebrany. Wszystko to w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem członków Stowarzyszenia „Kursk”… » więcej
83848586878889
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »