Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-04-13, 07:45 Autor: Maciej Stępień

Chory w szpitalu musi płacić za telewizję, a skazany w więzieniu?

Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W polskich szpitalach oglądanie telewizji to podniesienie standardów leczenia, za które trzeba dodatkowo płacić. Najczęściej dwa złote za godzinę – tyle wynosi średnia stawka. Oczywiście koszty ponoszą pacjenci, bo szpitali na takie usługi najczęściej nie stać, a Narodowy Funduszu Zdrowia przekazuje wyłącznie pieniądze na leczenie. Oglądanie telewizji - to, jak wiemy przywilej w placówkach medycznych. Co ciekawe, takich opłat nie ponoszą więźniowie. Oglądają telewizję do woli. Choć ustawowy obowiązek opłacania abonamentu jest, ale skazanych nie ma kto skontrolować.
Por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik brzeskiego zakładu karnego mówi Radiu Opole, że skazani mają w celach telewizory, które podłączone są do anteny zbiorczej.

- Zanim jednak dyrekcja placówki penitencjarnej wyda zgodę na posiadanie odbiornika, więzień informowany jest o obowiązku płacenia abonamentu – dodaje pracownik służby więziennej. – Niestety, my jako funkcjonariusze SW nie jesteśmy organem uprawnionym do kontroli tego, czy skazany opłacił taki abonament, czy nie. Z naszej strony informujemy ich o takim obowiązku.

Dziś, zgodnie z przepisami, to m.in. listonosz może sprawdzić, czy w danym domu, mieszkaniu, czy placówce znajduje się odbiornik telewizyjny. Wiadomo, że taka osoba nie skontroluje cel w zakładzie karnym.

Tymczasem pacjenci nie zawsze są zachwyceni tym, że muszą płacić za telewizję w szpitalu.

- Płacę, dwa złote na godzinę – mówi jedna ze starszych pacjentek w BCM-ie. – Ale co mam zrobić? Powinniśmy być zwolnieni z tych opłat, ale taka Polska jest nasza. Co mogę więcej powiedzieć.

Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego tłumaczy, że pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy od kary więzienia. Krzysztof Konik dodaje, że telewizja to dodatek podnoszący standardy leczenia, za który dziś, trzeba niestety płacić.

- Polacy zamiast na książkę, wolą patrzeć się w szklany ekran i oczywiście mają do tego prawo. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za leczenie, a nie za telewizję, bo ona takiej funkcji nie pełni. Każdy z pacjentów, który ma ochotę, to wrzuca monety do automatu i może sobie tę godzinę, czy dwie oglądnąć. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby więźniowie nie mieli dostępu do informacji. Taki człowiek po odbyciu kilku, czy kilkunastu lat kary, nie odnalazłby się w rzeczywistym świecie. Musi mieć dostęp do mediów, to też moim zdaniem forma resocjalizacji – wyjaśnia Konik.

Dyrektor BCM-u dodaje na koniec, że jedyny oddziałem zwolnionym z opłat telewizyjnych jest oddział dziecięcy. Tam, po apelach rodziców, zniesiono automaty na monety.
Magdalena Antoszczyszyn, pacjenci i Krzysztof Konik

Zobacz także

2018-04-10, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Pies wpada we wnyki w okolicach największego brzeskiego parku. Ranne zwierzę ratowali strażacy Do nietypowego zdarzenia doszło wczoraj (09.04) na terenach wokół największych terenów zielonych Brzegu - Parku Wolności. Późnym popołudniem służby ratownicze zostały zaalarmowane zgłoszeniem, że spacerujący po polanie pies… » więcej 2018-04-09, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Czy będzie referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego w Brzegu? Komitet zakończył zbiórkę podpisów Na dzisiejszej (09.04) konferencji prasowej poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski poinformował, że zebrano ponad 3 tysiące podpisów pod wnioskiem o organizację referendum w tej sprawie. Jak przyznał parlamentarzysta, głosy wciąż do niego… » więcej 2018-04-08, godz. 18:30, Wiadomości z regionu 750 lat Grodkowa. Gmina będzie świętować cały rok 22 września 1268 roku Grodków uzyskał prawa miejskie. Lokalne władze postanowiły uczcić w ten jubileusz w niecodzienny sposób. Samorząd wraz z tamtejszym ośrodkiem kultury przygotował do końca roku szereg atrakcji oraz imprez. Wszystko… » więcej 2018-04-08, godz. 17:22, Wiadomości z regionu Kryta pływalnia w Lewinie Brzeskim coraz bliżej. Gmina otrzymała pozwolenie na budowę Pod koniec 2017 roku samorząd Lewina Brzeskiego otrzymał 5 mln złotych wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki dotacji możliwe jest rozpoczęcie wielomilionowej inwestycji związanej z budową krytej pływalni w Lewinie… » więcej 2018-04-07, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Oni potrafią udzielić pierwszej pomocy. W Brzegu zorganizowano specjalistyczne zawody dla młodzieży Uczniowie z piętnastu placówek z województwa opolskiego i dolnośląskiego biorą dziś (07.04) udział w III Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Imprezę jak co roku organizuje Zespół Szkół Medycznych w Brzegu. Uczestnicy zawodów muszą… » więcej
74757677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »