Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-04-13, 07:45 Autor: Maciej Stępień

Chory w szpitalu musi płacić za telewizję, a skazany w więzieniu?

Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
Za telewizję w szpitalu pacjenci muszą płacić [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
W zakładach karnych więźniowie oglądają telewizję do woli. Muszą płacić abonament, ale nie ma kto ich skontrolować [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeskie Centrum Medyczne [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zakład Karny w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W polskich szpitalach oglądanie telewizji to podniesienie standardów leczenia, za które trzeba dodatkowo płacić. Najczęściej dwa złote za godzinę – tyle wynosi średnia stawka. Oczywiście koszty ponoszą pacjenci, bo szpitali na takie usługi najczęściej nie stać, a Narodowy Funduszu Zdrowia przekazuje wyłącznie pieniądze na leczenie. Oglądanie telewizji - to, jak wiemy przywilej w placówkach medycznych. Co ciekawe, takich opłat nie ponoszą więźniowie. Oglądają telewizję do woli. Choć ustawowy obowiązek opłacania abonamentu jest, ale skazanych nie ma kto skontrolować.
Por. Magdalena Antoszczyszyn, rzecznik brzeskiego zakładu karnego mówi Radiu Opole, że skazani mają w celach telewizory, które podłączone są do anteny zbiorczej.

- Zanim jednak dyrekcja placówki penitencjarnej wyda zgodę na posiadanie odbiornika, więzień informowany jest o obowiązku płacenia abonamentu – dodaje pracownik służby więziennej. – Niestety, my jako funkcjonariusze SW nie jesteśmy organem uprawnionym do kontroli tego, czy skazany opłacił taki abonament, czy nie. Z naszej strony informujemy ich o takim obowiązku.

Dziś, zgodnie z przepisami, to m.in. listonosz może sprawdzić, czy w danym domu, mieszkaniu, czy placówce znajduje się odbiornik telewizyjny. Wiadomo, że taka osoba nie skontroluje cel w zakładzie karnym.

Tymczasem pacjenci nie zawsze są zachwyceni tym, że muszą płacić za telewizję w szpitalu.

- Płacę, dwa złote na godzinę – mówi jedna ze starszych pacjentek w BCM-ie. – Ale co mam zrobić? Powinniśmy być zwolnieni z tych opłat, ale taka Polska jest nasza. Co mogę więcej powiedzieć.

Dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego tłumaczy, że pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy od kary więzienia. Krzysztof Konik dodaje, że telewizja to dodatek podnoszący standardy leczenia, za który dziś, trzeba niestety płacić.

- Polacy zamiast na książkę, wolą patrzeć się w szklany ekran i oczywiście mają do tego prawo. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za leczenie, a nie za telewizję, bo ona takiej funkcji nie pełni. Każdy z pacjentów, który ma ochotę, to wrzuca monety do automatu i może sobie tę godzinę, czy dwie oglądnąć. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, żeby więźniowie nie mieli dostępu do informacji. Taki człowiek po odbyciu kilku, czy kilkunastu lat kary, nie odnalazłby się w rzeczywistym świecie. Musi mieć dostęp do mediów, to też moim zdaniem forma resocjalizacji – wyjaśnia Konik.

Dyrektor BCM-u dodaje na koniec, że jedyny oddziałem zwolnionym z opłat telewizyjnych jest oddział dziecięcy. Tam, po apelach rodziców, zniesiono automaty na monety.
Magdalena Antoszczyszyn, pacjenci i Krzysztof Konik

Zobacz także

2017-09-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Złomiarze mogli doprowadzić do katastrofy. Groźne zdarzenie w Brzegu Do nietypowej sytuacji doszło wczoraj późnym wieczorem w kamienicy przy ulicy Szkolnej. Nieznani sprawcy uszkodzili czynną sieć gazową. Gdyby nie szybka reakcja jednego z mieszkańców, mogłoby dojść do eksplozji. Nieznani sprawcy… » więcej 2017-09-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Paweł Kozerski odchodzi na emeryturę. Piastowskim zamkiem będzie zarządzał Dariusz Byczkowski Wieloletni dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kończy swoją półwieczną działalność na rzecz zamku. Paweł Kozerski, potocznie nazywany przez mieszkańców „ostatnim żyjącym Piastem” trafił do książęcej siedziby w… » więcej 2017-09-28, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Wynosił z pracy aluminium i ołów. Został zatrzymany przez policję Funkcjonariusze z Brzegu zatrzymali 48-latka, który przez ostatnie dwa lata z jednego z przedsiębiorstw działających na terenie strefy przemysłowej w Skarbimierzu wynosił spore ilości metali. Mężczyzna pakował ołów i aluminium… » więcej 2017-09-27, godz. 14:55, Gospodarka Ostatni etap największej brzeskiej inwestycji drogowej. Będą spore utrudnienia Modernizacja ulic Piwowarskiej i Ofiar Katynia wkroczyła w ostatnią fazę. Właśnie dziś ruszyła wylewka nowej nawierzchni asfaltowej. Mieszkańcy okolicznych bloków i kamienic będą mieli spore problemy w komunikacji, a także spore… » więcej 2017-09-27, godz. 14:00, Wiadomości z regionu W brzeskim szpitalu ruszyły zabiegi chirurgii onkologicznej Na pierwszy ogień poszły operacje raka sutka - informuje dyrekcja Brzeskiego Centrum Medycznego. Według danych Centrum Onkologii Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań przekracza już 16 tysięcy rocznie. Lekarze alarmują, że… » więcej
122123124125126127128
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »