Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-28, 13:30 Autor: Maciej Stępień

Dekomunizacja dotknęła również milicjantów. Znika pomnik ku czci Tomasza Syski

Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Pomnik ku czci poległego kaprala MO dziś zostanie rozebrany [fot. Maciej Stępień]
Dziś w godzinach dopołudniowych ruszyła likwidacja niewielkiego obelisku między Lubszą a Mąkoszycami przy drodze krajowej nr 39. To pomnik powstały ku czci kaprala MO Tomasza Syski, który zginął z rąk bandytów w 1947 roku. Zginął na służbie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, broniąc konwojowanych pieniędzy. Zdaniem IPN-u pomnik propaguje poprzedni ustrój i należy go usunąć.
Wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski mówi Radiu Opole, że próbował tego miejsca bronić, ale bezskutecznie.

- Wojewoda zasięgnął opinii Instytutu Pamięci Narodowej, a instytucja ta stwierdziła, że obelisk należy rozebrać. Ich zdaniem propaguje on ustrój socjalistyczny, choć ja tak wcale nie uważam.

Gąsiorowski wspomina, że Tomasz Sysko zginął na służbie, broniąc wypłaty pracowników pobliskiego tartaku.

- Milicjant konwojował kasjera, który wiózł wynagrodzenia dla robotników jednego z zakładów produkcyjnych. Zostali zaatakowani, a kaprala zastrzelono. Ja nie widzę tutaj żadnego związku z propagowaniem poprzedniego ustroju. Ów młody mężczyzna chciał dobrze, konwojował kasjera, który miał pieniądze na wypłaty dla ludzi, którzy ciężko pracowali w przemyśle drzewnym. Nie rozumiem tej decyzji – dziwi się wójt Lubszy.

Dodajmy, że usuwaniem obelisku zajęła się prywatna firma, która działa na zlecenie Nadleśnictwa Brzeg. Przypomnijmy, pomnik znajduje się z dala od zabudowań, a dbali o niego okoliczni mieszkańcy i emerytowani policjanci.
Bogusław Gąsiorowski
Posłuchaj relacji naszego reportera z miejsca rozbiórki pomnika

Zobacz także

2018-11-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Świadomość lokatorów rośnie, ale nie wszyscy myślą o bezpieczeństwie. W Brzegu strażacy mówili o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym w komendzie straży pożarnej w Brzegu. Druhowie postanowili uświadomić zarządców i właścicieli nieruchomości, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Rozmawiano o potrzebie… » więcej 2018-11-22, godz. 15:18, Wiadomości z regionu Jacek Monkiewicz nowym starostą brzeskim. Po dwunastu latach stanowisko traci Maciej Stefański Kandydat Koalicji Obywatelskiej był jedynym radnym, który ubiegał się o funkcję starosty. W tajnym głosowaniu zdobył 13 głosów i tym samym zdetronizował Macieja Stefańskiego z Prawa i Sprawiedliwości, który powiatem rządził… » więcej 2018-11-21, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Elektroniczny system głosowania przysporzył problemów brzeskim radnym Na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Brzegu testowano nowe urządzenia, które mają usprawnić prowadzenie obrad. Każdy z radnych otrzymał specjalny imienny przyrząd, dzięki któremu będzie mógł głosować, a wyniki będą podawane… » więcej 2018-11-20, godz. 14:46, Wiadomości z regionu Jacek Niesłuchowski nowym szefem rady miejskiej w Brzegu Nowo wybrani radni spotkali się na uroczystej, inauguracyjnej sesji rady miejskiej w Brzegu. Ślubowanie złożyli wszyscy samorządowcy, a także burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Najważniejszym porządkiem obrad był jednak wybór przewodniczącego… » więcej 2018-11-18, godz. 18:00, Kultura i rozrywka "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajnego Radcy Budowlanego Prus, wykonany w Brzegu w 1859 r. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »