Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-17, 13:30 Autor: Maciej Stępień

W Lubszy nie chcą parku narodowego. "Stracą na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy"

Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Władze podbrzeskiej gminy ostrzegają, że utworzenie „Puszczy Śląskiej” doprowadzi do zapaści gospodarczej tej części regionu. Zdaniem wójta Lubszy Bogusława Gąsiorowskiego kilka gmin leżących na terenie dzisiejszego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wpadnie w nie lada kłopoty. Liczne tartaki i firmy związane z lasami gospodarczymi w regionie przestanie funkcjonować i wzrośnie bezrobocie. Ponadto turyści i grzybiarze nie będą mieli wstępu do parku.
- Utworzenie Parku Narodowego „Puszcza Śląska” może i brzmi dumnie, ale przysporzy nam wielu problemów – ostrzega Gąsiorowski.

- Konsekwencją na pewno będzie zakaz wejścia do lasu w dowolnym miejscu, mieszkańcy będą musieli przechodzić przez jakieś bramki. Jeszcze nam żubry tutaj wprowadzą. Będzie zakaz zbioru grzybów i runa leśnego, a do tego upadnie cały przemysł drzewny. My, jako gmina, oprócz tego, że ludzie pracujący na rzecz lasu stracą zatrudnienie np. w tartakach, to stracimy również wpływy z podatków. Utworzenie parku narodowego to podatki mniejsze o 50% z tytułu lasów.

Wójt Lubszy dodaje, że w przyszłym tygodniu zostanie zwołana sesja rady gminy, na której podjęta zostanie stosowna uchwała, sprzeciwiająca się planom utworzenia na terenie lasów stobrawskich parku narodowego.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia puszczy na Opolszczyźnie wzbudził burzliwą dyskusję podczas konsultacji w sprawie nowego planu przestrzennego regionu. Wśród protestujących samorządów jest również gmina Pokój.
Bogusław Gąsiorowski

Zobacz także

2018-10-19, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogła odbywać staże i praktyki w firmie dostarczającej energię… » więcej 2018-10-19, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Niepełnosprawni śpiewają polskie piosenki. W Brzegu trwa coroczna integracyjna impreza muzyczna „Polska muzyka lat 80” - to hasło przewodnie dzisiejszego (19.10) Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „Jesteśmy Tu”. Impreza organizowana jest już po raz jedenasty. Tym razem przesłuchania konkursowe odbywają się… » więcej 2018-10-17, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi krajowej nr 39 wraz z nową przeprawą mostową. Starania o realizacje tej rządowej… » więcej 2018-10-17, godz. 15:55, Kultura i rozrywka Husaria, jako duma polskiego oręża. W piastowskim zamku poznasz wiekowe militaria W najbliższy weekend w Muzeum Piastów Śląskich zostanie zaprezentowana nowa wystawa. Dzięki zbiorom z prywatnej kolekcji, brzeżanie oraz turyści będą mogli zobaczyć stroje bojowe militarnej potęgi Rzeczypospolitej Polskiej XVI i… » więcej 2018-10-17, godz. 13:00, Gospodarka Przedsiębiorcy coraz lepiej współpracują z administracją publiczną. W Brzegu rozmawiają o Konstytucji dla biznesu Przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości goszczą w Brzegu. Wraz z pracownikami skarbówki oraz ZUS-u rozmawiają o Konstytucji dla biznesu. Spotkanie w Hotelu… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »