Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-17, 13:30 Autor: Maciej Stępień

W Lubszy nie chcą parku narodowego. "Stracą na tym mieszkańcy i przedsiębiorcy"

Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Wokół dębu Klara [fot. Barbara Tyslik]
Władze podbrzeskiej gminy ostrzegają, że utworzenie „Puszczy Śląskiej” doprowadzi do zapaści gospodarczej tej części regionu. Zdaniem wójta Lubszy Bogusława Gąsiorowskiego kilka gmin leżących na terenie dzisiejszego Stobrawskiego Parku Krajobrazowego wpadnie w nie lada kłopoty. Liczne tartaki i firmy związane z lasami gospodarczymi w regionie przestanie funkcjonować i wzrośnie bezrobocie. Ponadto turyści i grzybiarze nie będą mieli wstępu do parku.
- Utworzenie Parku Narodowego „Puszcza Śląska” może i brzmi dumnie, ale przysporzy nam wielu problemów – ostrzega Gąsiorowski.

- Konsekwencją na pewno będzie zakaz wejścia do lasu w dowolnym miejscu, mieszkańcy będą musieli przechodzić przez jakieś bramki. Jeszcze nam żubry tutaj wprowadzą. Będzie zakaz zbioru grzybów i runa leśnego, a do tego upadnie cały przemysł drzewny. My, jako gmina, oprócz tego, że ludzie pracujący na rzecz lasu stracą zatrudnienie np. w tartakach, to stracimy również wpływy z podatków. Utworzenie parku narodowego to podatki mniejsze o 50% z tytułu lasów.

Wójt Lubszy dodaje, że w przyszłym tygodniu zostanie zwołana sesja rady gminy, na której podjęta zostanie stosowna uchwała, sprzeciwiająca się planom utworzenia na terenie lasów stobrawskich parku narodowego.

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia puszczy na Opolszczyźnie wzbudził burzliwą dyskusję podczas konsultacji w sprawie nowego planu przestrzennego regionu. Wśród protestujących samorządów jest również gmina Pokój.
Bogusław Gąsiorowski

Zobacz także

2017-11-08, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Muzyczna Jesień coraz bliżej. Grodków szykuje się do najazdu artystów Za niecałe dwa tygodnie startuje najstarszy w Polsce przegląd międzynarodowych zespołów muzycznych. Grodkowska impreza po raz pierwszy odbyła się w 1970 roku i do dziś gra nieprzerwanie. W dniach od 17-19 listopada tamtejszy Ośrodek… » więcej 2017-11-07, godz. 14:24, Wiadomości z regionu Skosił znaki i zatrzymał się na torach. Groźny wypadek pod Brzegiem O dużym szczęściu może mówić 43-letni kierujący audi, który niemal doprowadził do tragedii. Przed przejazdem kolejowym, prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i zatrzymał się na torach. Auto zostało unieruchomione… » więcej 2017-11-04, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Brzeska komenda policji czeka na młodych mundurowych. Jednostka ma kilkanaście etatów Na rynku pracy coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w policji. Problemy kadrowe dotykają niemal każdą jednostkę w powiecie brzeskim. W Brzegu jeszcze 5 lat temu było raptem kilka wakatów uzupełnianych na bieżąco. Dziś jednostka… » więcej 2017-11-03, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zabytkowy kościół w Krzyżowicach starszy niż przypuszczano? Nowe wyniki polsko-amerykańskich badań Gotycka świątynia w Krzyżowicach od lat przyciąga turystów, bo znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej tam kaplicy pojawiły się w XIV wieku. Niecałe dwieście lat później wybudowano murowane… » więcej 2017-11-03, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Najstarsza kamienica w Brzegu doczekała się restauracji Po kilku miesiącach zakończył się remont fasady budynku przy ulicy Jabłkowej. Według dokumentów urbanistycznych to najstarszy obiekt w Brzegu. Powstał w drugiej połowie XIII wieku, a do dziś zachowały się jego historyczne elementy… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »