Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-14, 18:10 Autor: Maciej Stępień

Radni z Lewina Brzeskiego przeciwni usunięciu pomnika w Mikolinie

Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Na wczorajszej sesji rady miejskiej samorządowcy z Lewina Brzeskiego nie zgodzili się na przesunięcia budżetowe. Zaproponowano, by wydać 260 tysięcy złotych na rozbiórkę monumentu ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, a o zwrot pieniędzy poprosić wojewodę. Radni niemal jednogłośnie odrzucili ten projekt uchwały. Co ciekawe, IPN nakazał usunięcie pomnika w Mikolinie do końca marca.
Waldemar Włodek, przewodniczący rady miejskiej w Lewinie Brzeskim w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że radni są niechętni likwidacji tego pomnika.

- Wiele głosów było właśnie takich, żeby uszanować szczątki osób, które poległy wyzwalając nasze ziemie w imię pamięci tych ludzi. Wszystko to dla dobra i szacunku bohaterskich walk na tym terenie w 1945 roku. Myślimy też o rodzinach, które tutaj przyjeżdżają pod pomnik, by złożyć jakieś kwiaty, czy zapalić znicze i powspominać bliskich – tłumaczy przewodniczący rady.

Dodajmy, że koszt usunięcia pomnika wyceniono wstępnie na 260 tysięcy złotych. Pomnik w Mikolinie powstał kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. To miejsce pamięci żołnierzy sowieckich, którzy polegli w trakcie forsowania Odry. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Kursk” odrestaurowało monument. Pieniądze pochodziły z publicznej zbiórki. Zdaniem Jerzego Tyca, szefa tej organizacji, pomnika nie można usunąć, bo mówią o tym porozumienia między Polską, a Rosją z lat 90-tych. Zdaniem IPN-u umowy międzynarodowe dotycząc wyłącznie cmentarzy i innych miejsc pochówku.
Waldemar Włodek

Zobacz także

2018-09-27, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Kryty basen i kąpielisko są w Brzegu możliwe - przekonuje Grzegorz Chrzanowski Grzegorz Chrzanowski z komitetu „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” na konferencji prasowej przedstawił możliwości budowy w Brzegu centrum sportowo-rekreacyjnego. Projekt zawierał rozbudowę obecnej krytej pływalni o nieckę… » więcej 2018-09-27, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Podwyżki dla personelu medycznego odbiją się na finansach BCM-u Szeroka fala wzrostu wynagrodzeń dla personelu pracującego w ochronie zdrowia może mieć negatywne skutki dla sytuacji ekonomicznej brzeskiego szpitala - przestrzega dyrekcja lecznicy. W tym roku podwyżki dostali lub dostaną pielęgniarki… » więcej 2018-09-27, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Historia Polski w komiksie. Nietypowa wystawa w piastowskim zamku [ZDJĘCIA] Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu w nietypowy dla siebie sposób świętuje 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od kilku dni w placówce można podziwiać wystawę z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”… » więcej 2018-09-26, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Grzegorz Chrzanowski chce ściągnąć inwestorów do Brzegu. Kandydat na burmistrza zdradził swoje plany Przedstawiciel brzeskiego komitetu „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” chce gospodarczo rozruszać miasto. Grzegorz Chrzanowski uważa, że przez cztery lata nie zrobiono nic, aby na „Zielonce”, czyli przejętych przez miasto… » więcej 2018-09-26, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Porozumienie Jarosława Gowina po raz pierwszy wystawia kandydatów w Brzegu Na wczorajszej konferencji przedstawiono wszystkich kilkudziesięciu kandydatów do rady miejskiej i rady powiatu. Porozumienie Jarosława Gowina jest nowym ugrupowaniem, które pojawiło się w Brzegu i będzie debiutować w tegorocznych… » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »