Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-14, 18:10 Autor: Maciej Stępień

Radni z Lewina Brzeskiego przeciwni usunięciu pomnika w Mikolinie

Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Na wczorajszej sesji rady miejskiej samorządowcy z Lewina Brzeskiego nie zgodzili się na przesunięcia budżetowe. Zaproponowano, by wydać 260 tysięcy złotych na rozbiórkę monumentu ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, a o zwrot pieniędzy poprosić wojewodę. Radni niemal jednogłośnie odrzucili ten projekt uchwały. Co ciekawe, IPN nakazał usunięcie pomnika w Mikolinie do końca marca.
Waldemar Włodek, przewodniczący rady miejskiej w Lewinie Brzeskim w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że radni są niechętni likwidacji tego pomnika.

- Wiele głosów było właśnie takich, żeby uszanować szczątki osób, które poległy wyzwalając nasze ziemie w imię pamięci tych ludzi. Wszystko to dla dobra i szacunku bohaterskich walk na tym terenie w 1945 roku. Myślimy też o rodzinach, które tutaj przyjeżdżają pod pomnik, by złożyć jakieś kwiaty, czy zapalić znicze i powspominać bliskich – tłumaczy przewodniczący rady.

Dodajmy, że koszt usunięcia pomnika wyceniono wstępnie na 260 tysięcy złotych. Pomnik w Mikolinie powstał kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. To miejsce pamięci żołnierzy sowieckich, którzy polegli w trakcie forsowania Odry. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Kursk” odrestaurowało monument. Pieniądze pochodziły z publicznej zbiórki. Zdaniem Jerzego Tyca, szefa tej organizacji, pomnika nie można usunąć, bo mówią o tym porozumienia między Polską, a Rosją z lat 90-tych. Zdaniem IPN-u umowy międzynarodowe dotycząc wyłącznie cmentarzy i innych miejsc pochówku.
Waldemar Włodek

Zobacz także

2018-10-19, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogła odbywać staże i praktyki w firmie dostarczającej energię… » więcej 2018-10-19, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Niepełnosprawni śpiewają polskie piosenki. W Brzegu trwa coroczna integracyjna impreza muzyczna „Polska muzyka lat 80” - to hasło przewodnie dzisiejszego (19.10) Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnością „Jesteśmy Tu”. Impreza organizowana jest już po raz jedenasty. Tym razem przesłuchania konkursowe odbywają się… » więcej 2018-10-17, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi krajowej nr 39 wraz z nową przeprawą mostową. Starania o realizacje tej rządowej… » więcej 2018-10-17, godz. 15:55, Kultura i rozrywka Husaria, jako duma polskiego oręża. W piastowskim zamku poznasz wiekowe militaria W najbliższy weekend w Muzeum Piastów Śląskich zostanie zaprezentowana nowa wystawa. Dzięki zbiorom z prywatnej kolekcji, brzeżanie oraz turyści będą mogli zobaczyć stroje bojowe militarnej potęgi Rzeczypospolitej Polskiej XVI i… » więcej 2018-10-17, godz. 13:00, Gospodarka Przedsiębiorcy coraz lepiej współpracują z administracją publiczną. W Brzegu rozmawiają o Konstytucji dla biznesu Przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości goszczą w Brzegu. Wraz z pracownikami skarbówki oraz ZUS-u rozmawiają o Konstytucji dla biznesu. Spotkanie w Hotelu… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »