Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-14, 18:10 Autor: Maciej Stępień

Radni z Lewina Brzeskiego przeciwni usunięciu pomnika w Mikolinie

Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Na wczorajszej sesji rady miejskiej samorządowcy z Lewina Brzeskiego nie zgodzili się na przesunięcia budżetowe. Zaproponowano, by wydać 260 tysięcy złotych na rozbiórkę monumentu ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, a o zwrot pieniędzy poprosić wojewodę. Radni niemal jednogłośnie odrzucili ten projekt uchwały. Co ciekawe, IPN nakazał usunięcie pomnika w Mikolinie do końca marca.
Waldemar Włodek, przewodniczący rady miejskiej w Lewinie Brzeskim w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że radni są niechętni likwidacji tego pomnika.

- Wiele głosów było właśnie takich, żeby uszanować szczątki osób, które poległy wyzwalając nasze ziemie w imię pamięci tych ludzi. Wszystko to dla dobra i szacunku bohaterskich walk na tym terenie w 1945 roku. Myślimy też o rodzinach, które tutaj przyjeżdżają pod pomnik, by złożyć jakieś kwiaty, czy zapalić znicze i powspominać bliskich – tłumaczy przewodniczący rady.

Dodajmy, że koszt usunięcia pomnika wyceniono wstępnie na 260 tysięcy złotych. Pomnik w Mikolinie powstał kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. To miejsce pamięci żołnierzy sowieckich, którzy polegli w trakcie forsowania Odry. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Kursk” odrestaurowało monument. Pieniądze pochodziły z publicznej zbiórki. Zdaniem Jerzego Tyca, szefa tej organizacji, pomnika nie można usunąć, bo mówią o tym porozumienia między Polską, a Rosją z lat 90-tych. Zdaniem IPN-u umowy międzynarodowe dotycząc wyłącznie cmentarzy i innych miejsc pochówku.
Waldemar Włodek

Zobacz także

2018-11-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Świadomość lokatorów rośnie, ale nie wszyscy myślą o bezpieczeństwie. W Brzegu strażacy mówili o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym w komendzie straży pożarnej w Brzegu. Druhowie postanowili uświadomić zarządców i właścicieli nieruchomości, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Rozmawiano o potrzebie… » więcej 2018-11-22, godz. 15:18, Wiadomości z regionu Jacek Monkiewicz nowym starostą brzeskim. Po dwunastu latach stanowisko traci Maciej Stefański Kandydat Koalicji Obywatelskiej był jedynym radnym, który ubiegał się o funkcję starosty. W tajnym głosowaniu zdobył 13 głosów i tym samym zdetronizował Macieja Stefańskiego z Prawa i Sprawiedliwości, który powiatem rządził… » więcej 2018-11-21, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Elektroniczny system głosowania przysporzył problemów brzeskim radnym Na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Brzegu testowano nowe urządzenia, które mają usprawnić prowadzenie obrad. Każdy z radnych otrzymał specjalny imienny przyrząd, dzięki któremu będzie mógł głosować, a wyniki będą podawane… » więcej 2018-11-20, godz. 14:46, Wiadomości z regionu Jacek Niesłuchowski nowym szefem rady miejskiej w Brzegu Nowo wybrani radni spotkali się na uroczystej, inauguracyjnej sesji rady miejskiej w Brzegu. Ślubowanie złożyli wszyscy samorządowcy, a także burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Najważniejszym porządkiem obrad był jednak wybór przewodniczącego… » więcej 2018-11-18, godz. 18:00, Kultura i rozrywka "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajnego Radcy Budowlanego Prus, wykonany w Brzegu w 1859 r. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »