Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-03-14, 18:10 Autor: Maciej Stępień

Radni z Lewina Brzeskiego przeciwni usunięciu pomnika w Mikolinie

Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Czy pomnik w Mikolinie zostanie usunięty? Chce tego IPN, ale lewińscy radni są temu przeciwni [fot. Maciej Stępień]
Na wczorajszej sesji rady miejskiej samorządowcy z Lewina Brzeskiego nie zgodzili się na przesunięcia budżetowe. Zaproponowano, by wydać 260 tysięcy złotych na rozbiórkę monumentu ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, a o zwrot pieniędzy poprosić wojewodę. Radni niemal jednogłośnie odrzucili ten projekt uchwały. Co ciekawe, IPN nakazał usunięcie pomnika w Mikolinie do końca marca.
Waldemar Włodek, przewodniczący rady miejskiej w Lewinie Brzeskim w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że radni są niechętni likwidacji tego pomnika.

- Wiele głosów było właśnie takich, żeby uszanować szczątki osób, które poległy wyzwalając nasze ziemie w imię pamięci tych ludzi. Wszystko to dla dobra i szacunku bohaterskich walk na tym terenie w 1945 roku. Myślimy też o rodzinach, które tutaj przyjeżdżają pod pomnik, by złożyć jakieś kwiaty, czy zapalić znicze i powspominać bliskich – tłumaczy przewodniczący rady.

Dodajmy, że koszt usunięcia pomnika wyceniono wstępnie na 260 tysięcy złotych. Pomnik w Mikolinie powstał kilka miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. To miejsce pamięci żołnierzy sowieckich, którzy polegli w trakcie forsowania Odry. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Kursk” odrestaurowało monument. Pieniądze pochodziły z publicznej zbiórki. Zdaniem Jerzego Tyca, szefa tej organizacji, pomnika nie można usunąć, bo mówią o tym porozumienia między Polską, a Rosją z lat 90-tych. Zdaniem IPN-u umowy międzynarodowe dotycząc wyłącznie cmentarzy i innych miejsc pochówku.
Waldemar Włodek

Zobacz także

2017-10-20, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Zabytek kupiony przez samorząd jest ruiną. Władze Brzegu na zabezpieczenie willi Kurta Neugebauera muszą wydać więcej pieniędzy W listopadzie ubiegłego roku samorząd Brzegu kupił od prywatnej osoby XIX wieczną willę Kurta Neugebauera. Stojący przy ulicy Jana Pawła II zabytek wymaga jednak pilnych prac konserwatorskich, bo zawaliła się w nim część stropu… » więcej 2017-10-20, godz. 16:15, Wiadomości z regionu W Brzegu z Odry wyłowiono ciało mężczyzny Brzescy policjanci zgłoszenie otrzymali około godziny 14.30. Postronne osoby na wysokości Kępy Młyńskiej zauważyły pływające zwłoki. Na miejsce wezwano strażaków oraz WOPR-owców. Po godzinie udało się denata wyciągnąć na… » więcej 2017-10-20, godz. 15:08, Wiadomości z regionu Wyremontowano główne wejście do Urzędu Miasta w Brzegu. Dlaczego brakuje podjazdów dla niepełnosprawnych? Po kilku miesiącach oddano do użytku główne wejście do brzeskiego magistratu. Odrestaurowano schody oraz wykonano pełną izolację wokół budynku. Niestety zapomniano o niepełnosprawnych i matkach z wózkami dziecięcymi. Dziś wszystkie… » więcej 2017-10-20, godz. 14:30, Wiadomości z regionu W Brzegu może powstać drugi zakład karny. Miasto chce oddać grunty na rzecz Skarbu Państwa Na sesji brzescy radni zdecydują, czy przekazać nieodpłatnie działkę przy ulicy Saperskiej. Miałby tam powstać drugi zakład karny. Od kilkudziesięciu lat w centrum Brzegu funkcjonuje duża jednostka penitencjarna, ale krajowy program… » więcej 2017-10-18, godz. 14:40, Wiadomości z regionu Miał być piękny obiekt, a nadal stoi ruina. Pałac w Kopicach niszczeje, a luksemburski inwestor zapadł się pod ziemię W styczniu tego roku przedstawiciele spółki Globucor Luxembourg Polska szumnie zapowiadali, że wydadzą 100 milionów euro na gruntowną restaurację neogotyckiego pałacu w Kopicach. Prace remontowe miały trwać kilka lat pod specjalnie… » więcej
116117118119120121122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »