Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-02-28, 12:00 Autor: Maciej Stępień

Pomnik w Mikolinie nie może zostać usunięty? Prorosyjskie stowarzyszenie powołuje się na umowy międzynarodowe

Odrestaurowany pomnik w Mikolinie ma zostać rozebrany. Inne zdanie mają członkowie Stowarzyszenia Kursk [fot. Maciej Stępień]
Odrestaurowany pomnik w Mikolinie ma zostać rozebrany. Inne zdanie mają członkowie Stowarzyszenia Kursk [fot. Maciej Stępień]
Odrestaurowany pomnik w Mikolinie ma zostać rozebrany. Inne zdanie mają członkowie Stowarzyszenia Kursk [fot. Maciej Stępień]
Odrestaurowany pomnik w Mikolinie ma zostać rozebrany. Inne zdanie mają członkowie Stowarzyszenia Kursk [fot. Maciej Stępień]
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że odrestaurowany w 2017 roku pomnik ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej w Mikolinie ma zostać rozebrany. Wszystko to w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem członków Stowarzyszenia „Kursk”, które poddało monument renowacji, obiekt jest nie do ruszenia. Ostrzegają, że planowana rozbiórka tego obelisku może zakończyć się międzynarodowym skandalem.
Jerzy Tyc, szef prorosyjskiego Stowarzyszenia „Kursk” mówi Radiu Opole, że porozumienia z lat 90-tych między Polską, a Federacją Rosyjską dokładnie regulują kwestię pomników.

- Monument na podstawie umów polsko – rosyjskich z 1992 i 1994 roku podlega ochronie przez państwo polskie i nie może być zlikwidowany. Ustawa dekomunizacyjna jest niższej kategorii aktem prawnym, niż kontrakty międzynarodowe. Na podstawie właśnie tej sytuacji prawnej tego obiektu otrzymaliśmy jako Stowarzyszenie „Kursk” pozwolenie na jego gruntowną modernizację.

Tyc dodaje, że zarówno burmistrz Lewina Brzeskiego, wojewoda opolski oraz polski rząd zapomnieli, że stowarzyszenie jest również stroną w tej sprawie.

- Nie wzięto pod uwagę naszej pracy, pracy wolontariuszy i ludzi dobrej woli, którzy finansowo wsparli restaurację pomnika w Mikolinie, a datki pochodziły z wielu krajów – podkreśla.

- Ponadto poprawka do ustawy, którą przegłosowano w Sejmie 22. czerwca ubiegłego roku dokładnie informuje, których pomników likwidować nie można. Dotyczy to m.in. obiektów wystawionych na widok publiczny. A gdzie zlokalizowano obelisk w Mikolinie? Przecież on stoi w polu, z dala od zabudowań. Po drugie nie można rozbierać monumentów, które mają wartości historyczne, edukacyjne, czy kolekcjonerskie. Przypomnę, że Mikolin w żadnym stopniu nie propaguje komunizmu, czy totalitaryzmu – dodaje na koniec szef Stowarzyszenia „Kursk”.

Przypomnijmy, że w Traktacie między Polską, a Federacją Rosyjską o przyjaźni i dobrosąsiedzkiej współpracy z 1992 roku pojawiły się zapisy o pomnikach i miejscach pamięci. Art. 17 mówi m.in. że cmentarze, miejsca pochówku, pomniki i inne miejsca pamięci, będące przedmiotem czci i pamięci obywateli jednej ze Stron, będą zachowane, utrzymywane i otoczone ochroną prawną, zgodnie z normami i standardami międzynarodowymi oraz zwyczajami narodowymi oraz religijnymi. Z kolei polski MSZ dwa lata temu wystosował pismo, że traktaty polsko-rosyjskie dotyczą wyłącznie cmentarzy i miejsc pochówku.

Dodajmy, że pomnik w Mikolinie postawiono zaraz po drugiej wojnie światowej. Liczba poległych żołnierzy forsujących Odrę w styczniu 1945 roku nie jest znana. Szacuje się, że mogło to być nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród ofiar byli Rosjanie, Ukraińcy, a także Polacy i Niemcy.
Jerzy Tyc

Zobacz także

2017-11-17, godz. 15:28, Kultura i rozrywka W Grodkowie rusza Muzyczna Jesień Dziś o godzinie 17 rozpoczynają się Międzynarodowe Konfrontacje Muzyczne „Muzyczna Jesień 2018”. To jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. Młode talenty na scenie Ośrodka Kultury i Rekreacji prezentują się nieprzerwanie… » więcej 2017-11-17, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Pomimo stresu ewakuowały sześćdziesięcioro dzieci. Strażacy chwalą zachowanie brzeskich przedszkolanek Wracamy do wydarzeń, jakie rozegrały się wczoraj w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Brzegu. W wyniku zwarcia instalacji elektrycznej w szybie windy dostarczającej posiłki, na drugim piętrze placówki pojawiło się spore zadymienie. Personel… » więcej 2017-11-17, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Nożownik-recydywista w rękach policji. Jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa Policjanci z Brzegu kilka dni temu zatrzymali 28-letniego mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa. Do zdarzenia doszło wieczorem, 13 listopada, na terenie jednego z miejskich parków. Napastnik jadąc na rowerze ugodził ostrym… » więcej 2017-11-17, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Za kierownicą włącz myślenie. Kierowcy zapominają o „korytarzu życia” Jak podają policyjne statystyki, w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 3 tysiące osób. Jesteśmy czerwoną latarnią w Europie. Funkcjonariusze odnotowali łącznie ponad 33 tysiące wypadków. Wiele osób zginęło na autostradach… » więcej 2017-11-16, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Brzeg: Ewakuowali przedszkole. Zapaliła się winda do transportu żywności Do zdarzenia doszło w Brzegu przy ulicy Ofiar Katynia kilkanaście minut po godzinie 13. Z ostatniego piętra budynku zaczął wydobywać się dym. Personel Publicznego Przedszkola nr 2 w ekspresowym tempie ewakuował wszystkie dzieci. Blisko… » więcej
107108109110111112113
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »