Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2018-01-25, 17:30 Autor: Maciej Stępień

Więcej fałszywych alarmów w powiecie brzeskim. Coraz częściej zawodzą czujniki przeciwpożarowe

Brzescy strażacy odnotowują coraz więcej alarmów fałszywych [fot. Maciej Stępień]
Brzescy strażacy odnotowują coraz więcej alarmów fałszywych [fot. Maciej Stępień]
W ubiegłym roku brzescy strażacy odnotowali więcej zgłoszeń i interwencji. O 20% więcej było pożarów, wypadków samochodowych i miejscowych zagrożeń. Wraz ze wzrostem wszystkich zdarzeń, więcej pojawiło się też alarmów fałszywych. Dziś to nie są już głupie żarty, a zgłoszenia w dobrej wierze lub niepoprawnie działające systemy przeciwpożarowe zainstalowane w urzędach i instytucjach. Te ostatnie stanowią coraz większy problem dla ratowników.
St. kpt. Jacek Nowakowski z brzeskiej straży pożarnej mówi Radiu Opole, że monitoring przeciwpożarowy, który funkcjonuje w wielu miejscach na terenie Brzegu potrafi płatać figle.

- Jeżeli chodzi o takie usterki typowo techniczne, to zdarzają się one w obiektach, które świeżo zostały podłączone do naszego systemu. My to nazywamy, jako choroby wieku młodzieńczego. Wszystko musi po prostu się dotrzeć, ale mamy też sporo innych przypadków. W obiektach, w których działają czujki dymowe są przeprowadzane mniejsze lub większe remonty. Pojawiają się ekipy pracowników, które o takich zabezpieczeniach nie wiedzą. Wystarczy, że jedna z osób w danym pomieszczeniu zapali papierosa, to my mamy już alarm i musimy wjechać do takiego zgłoszenia.

Nowakowski dodaje, że w przypadku takiego zgłoszenia wysyłane na miejsce są trzy samochody pożarnicze. W tym czasie te siły mogłyby być potrzebne przy innym zdarzeniu. Dziś pod system monitoringu brzeskiej straży pożarnej podpiętych jest 10 obiektów.

W 2017 roku ratownicy wyjeżdżali łącznie do 100 fałszywych alarmów.
Jacek Nowakowski

Zobacz także

2019-01-29, godz. 13:30, Gospodarka Kolejne brzeskie zabytki mogą odzyskać dawny blask. Są chętni na dwa zaniedbane obiekty Do Powiatowego Konserwatora Zabytków w Brzegu zgłosili się inwestorzy, którzy chcą odbudować dwa niszczejące obiekty. Pierwszy z nich znajduje się przy ulicy Lechickiej i od lat straszy swoim wyglądem. Nie lepiej wygląda willa Molla… » więcej 2019-01-29, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Kolejni nietrzeźwi na drogach powiatu brzeskiego Policjanci z Brzegu zatrzymali wczoraj (28.01) wieczorem dwóch mężczyzn, którzy będąc pod znacznym wpływem alkoholu, poruszali się swoimi autami. Jeden z nich swoją przejażdżkę zakończył uderzając w ogrodzenie posesji. » więcej 2019-01-28, godz. 20:00, Gospodarka W Brzegu przybędzie mieszkań socjalnych. Potrzeby są bardzo duże Do końca stycznia zostanie zasiedlony odrestaurowany budynek przy ulicy Grobli. Do kamienicy wprowadzi się sześć rodzin, na które nie wpływały żadne skargi odnośnie niewłaściwego zachowania w poprzednim miejscu zamieszkania - czytamy… » więcej 2019-01-28, godz. 16:45, Gospodarka Nowy budżet już do zmiany? Nad pomysłami brzeskich radnych samorząd pochyli się na sesji Wyższe dopłaty do niepublicznych żłobków, pomoc przedsiębiorcom a także uruchomienie budżetu obywatelskiego - nad tymi zagadnieniami popracują brzescy radni na najbliższej sesji. Spotkanie już za kilka dni. » więcej 2019-01-28, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Krzysztof Konik nie jest już dyrektorem Brzeskiego Centrum Medycznego. Zrezygnował, bo nie pozwala mu na to prawomocny wyrok sądu Krzysztof Konik po pięciu latach zrezygnował z kierowania szpitalem. Decyzja zapadła szybko, bo sąd zabronił mu pełnienia funkcji publicznych. To efekt wieloletniego procesu przeciwko Konikowi, którego oskarżono o nieprawidłowości… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »