Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-12-21, 07:15 Autor: Maciej Stępień

Bezdomni pod stałą kontrolą służb. Nocą temperatura spada już wyraźnie poniżej zera

W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W takich miejscach schronienie znajdują bezdomni w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Altany działkowe, pustostany, a nawet ziemianki – w takich miejscach przebywają osoby niemające dachu nad głową. Według szacunków pracowników społecznych oraz policji, na terenie Brzegu przebywa kilkunastu bezdomnych. Każdego dnia są monitorowani.
- Kupiłem sobie styropian, załatwiłem sobie z Caritasu kołdrę i ubrania. Tam również robię sobie pranie i pójdę się wykąpać – mówi pan Stanisław, który zbudował sobie tymczasowe schronienie przy nasypie kolejowym przy ulicy Starobrzeskiej. Jak na te warunki radzę sobie naprawdę dobrze. Na pieniądze nie narzekam, bo mam z surowców wtórnych. Dostaję też z opieki.

Wszyscy bezdomni na terenie miasta są monitorowani na bieżąco, szczególnie teraz, gdy zrobiło się chłodno.

- Przed mrozami i okresem zimowym zawsze sprawdzamy potencjalne miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Robimy to, po to, by mieć ich na oku, a także po to, by te osoby czuły, że mogą liczyć na nasze wsparcie, a także na wsparcie pracowników opieki społecznej, czy straży miejskiej – tłumaczy Patrycja Kaszuba, rzecznik brzeskiej policji.

Większość osób bez stałego miejsca zamieszkania nie chce dostać się do schroniska.

- Potrafię zadbać o siebie i sobie radzę. Nie mam tylko mieszkania – dodaje pan Stanisław. Nie chcę wyjść na prawdziwego niedołęgę. Nie piję alkoholu, umiem o siebie zadbać, dlatego schronisko nie jest mi potrzebne.

Dodajmy, że w podbrzeskich Pępicach funkcjonuje od lat schronisko św. Brata Alberta. W okresie zimowym placówka daje schronienie kilkudziesięciu mężczyznom. Nie wszyscy bezdomni wybierają jednak nocleg w schronisku ze względu na kategoryczny zakaz spożywania alkoholu.
Pan Stanisław i Patrycja Kaszuba

Zobacz także

2017-11-08, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Muzyczna Jesień coraz bliżej. Grodków szykuje się do najazdu artystów Za niecałe dwa tygodnie startuje najstarszy w Polsce przegląd międzynarodowych zespołów muzycznych. Grodkowska impreza po raz pierwszy odbyła się w 1970 roku i do dziś gra nieprzerwanie. W dniach od 17-19 listopada tamtejszy Ośrodek… » więcej 2017-11-07, godz. 14:24, Wiadomości z regionu Skosił znaki i zatrzymał się na torach. Groźny wypadek pod Brzegiem O dużym szczęściu może mówić 43-letni kierujący audi, który niemal doprowadził do tragedii. Przed przejazdem kolejowym, prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i zatrzymał się na torach. Auto zostało unieruchomione… » więcej 2017-11-04, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Brzeska komenda policji czeka na młodych mundurowych. Jednostka ma kilkanaście etatów Na rynku pracy coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w policji. Problemy kadrowe dotykają niemal każdą jednostkę w powiecie brzeskim. W Brzegu jeszcze 5 lat temu było raptem kilka wakatów uzupełnianych na bieżąco. Dziś jednostka… » więcej 2017-11-03, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zabytkowy kościół w Krzyżowicach starszy niż przypuszczano? Nowe wyniki polsko-amerykańskich badań Gotycka świątynia w Krzyżowicach od lat przyciąga turystów, bo znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej tam kaplicy pojawiły się w XIV wieku. Niecałe dwieście lat później wybudowano murowane… » więcej 2017-11-03, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Najstarsza kamienica w Brzegu doczekała się restauracji Po kilku miesiącach zakończył się remont fasady budynku przy ulicy Jabłkowej. Według dokumentów urbanistycznych to najstarszy obiekt w Brzegu. Powstał w drugiej połowie XIII wieku, a do dziś zachowały się jego historyczne elementy… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »