Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-12-06, 11:00 Autor: Maciej Stępień

Remont brzeskiego ratusza trafi do prokuratury. Śledczy przyjrzą się restauracji poszycia dachowego

Remontowany brzeski ratusz [fot. Maciej Stępień]
Remontowany brzeski ratusz [fot. Maciej Stępień]
Remontowany brzeski ratusz [fot. Maciej Stępień]
Remontowany brzeski ratusz [fot. Maciej Stępień]
W ubiegłym tygodniu brzescy radni zapoznali się z pismem i dokumentacją, która trafiła do biura rady miejskiej w Brzegu. Jeden z mieszkańców, powołując się na opinie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wskazuje, że w trakcie remontu mogło dojść do nieprawidłowości finansowych i technicznych. Przewodnicząca rady Barbara Mrowiec po analizie z prawnikami przygotowała stosowne pismo, pod którym podpisali się radni. Dokument trafi do prokuratury.
Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie w marcu tego roku wydał opinię w sprawie kontynuacji remontu zabytkowej więźby dachowej budynku ratusza w Brzegu. Eksperci wskazali na wiele nieprawidłowości w dokumentacji projektowo-budowlanej oraz błędne rozpoznanie drewna. Radni uzyskując te dokumenty postanowili przekazać je prokuraturze.

- Przygotowałam takie pismo i zaproponowałam radnym, aby się pod nim podpisali, jeśli oczywiście mają wolę. To dokument, który zostanie skierowany do prokuratury według kompetencji. My nie mamy takich możliwości, żeby oceniać to, co zostało zawarte w tym piśmie od mieszkańca - tłumaczy Radiu Opole Barbara Mrowiec, przewodnicząca rady miejskiej w Brzegu.

Przypomnijmy, problemy z remontem brzeskiego ratusza rozpoczęły się rok temu. Poprzedni wykonawca prac restauracyjnych uznał, że wykorzystanie drogiego modrzewia o odpowiedniej wilgotności nie jest konieczne, co wykazało badanie dendrochronologiczne. Ostatecznie umowa z toruńską firmą, która wygrała pierwszy przetarg została zerwana. Teraz prace wykonuje jedno z dolnośląskich przedsiębiorstw, ale inwestycja podrożała o 1,5 mln złotych.

Dodajmy, że Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków po opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa wydał ponowne pozwolenie konserwatorskie na przeprowadzenie remontu brzeskiego renesansowego ratusza.

Sprawa będzie poruszana na następnej sesji rady miejskiej w Brzegu w dniu 15.12.
Barbara Mrowiec

Zobacz także

2017-11-08, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Muzyczna Jesień coraz bliżej. Grodków szykuje się do najazdu artystów Za niecałe dwa tygodnie startuje najstarszy w Polsce przegląd międzynarodowych zespołów muzycznych. Grodkowska impreza po raz pierwszy odbyła się w 1970 roku i do dziś gra nieprzerwanie. W dniach od 17-19 listopada tamtejszy Ośrodek… » więcej 2017-11-07, godz. 14:24, Wiadomości z regionu Skosił znaki i zatrzymał się na torach. Groźny wypadek pod Brzegiem O dużym szczęściu może mówić 43-letni kierujący audi, który niemal doprowadził do tragedii. Przed przejazdem kolejowym, prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i zatrzymał się na torach. Auto zostało unieruchomione… » więcej 2017-11-04, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Brzeska komenda policji czeka na młodych mundurowych. Jednostka ma kilkanaście etatów Na rynku pracy coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w policji. Problemy kadrowe dotykają niemal każdą jednostkę w powiecie brzeskim. W Brzegu jeszcze 5 lat temu było raptem kilka wakatów uzupełnianych na bieżąco. Dziś jednostka… » więcej 2017-11-03, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zabytkowy kościół w Krzyżowicach starszy niż przypuszczano? Nowe wyniki polsko-amerykańskich badań Gotycka świątynia w Krzyżowicach od lat przyciąga turystów, bo znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej tam kaplicy pojawiły się w XIV wieku. Niecałe dwieście lat później wybudowano murowane… » więcej 2017-11-03, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Najstarsza kamienica w Brzegu doczekała się restauracji Po kilku miesiącach zakończył się remont fasady budynku przy ulicy Jabłkowej. Według dokumentów urbanistycznych to najstarszy obiekt w Brzegu. Powstał w drugiej połowie XIII wieku, a do dziś zachowały się jego historyczne elementy… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »