Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-11-17, 07:00 Autor: Maciej Stępień

Za kierownicą włącz myślenie. Kierowcy zapominają o „korytarzu życia”

Kierowcy stojąc w korkach nadal zapominają o korytarzu życia [fot. Maciej Stępień]
Kierowcy stojąc w korkach nadal zapominają o korytarzu życia [fot. Maciej Stępień]
Jak podają policyjne statystyki, w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło ponad 3 tysiące osób. Jesteśmy czerwoną latarnią w Europie. Funkcjonariusze odnotowali łącznie ponad 33 tysiące wypadków. Wiele osób zginęło na autostradach, drogach ekspresowych, czy na szerokich i zmodernizowanych krajówkach. Te smutne statystyki mogłyby niższe, ponieważ nadal zdecydowana większość kierowców zapomina o tzw. „korytarzach życia”, które mają ułatwić dojazd służbom ratowniczym w dotarciu do miejsca wypadku. Szacuje się, że gdyby kierowcy nie blokowali przejazdu, osoby poszkodowane mogłyby liczyć na pomóc nawet o osiem minut szybciej.
- Z tego, co się jeździ to widać, że kierowcy nie wiedzą, czym jest korytarz życia – mówi st. ogniomistrz Ireneusz Sawicki z brzeskiej straży pożarnej.

- W ogóle nie mają pojęcia, jak się zachować gdy usłyszą samochód zbliżający się na sygnałach, to naprawdę różnie reagują. Najczęściej źle, czym utrudniają nam przejazd.

Wcale lepiej nie mają ratownicy medyczni.

- Po drogach naprawdę trudno się jeździ, bo jest sporo kierowców np. w podeszłym wieku i dla nich jest to sytuacja ekstremalna, gdy przejeżdża karetka pogotowia – mówi Bartosz Sosnowski z brzeskiego oddziału Falcka.

- Nie wiedzą, czy zwolnić, przyspieszyć, czy zjechać na prawo, czy lewo. W przypadku jakichś zdarzeń drogowych dojechać do miejsca jest bardzo ciężko. Jeździmy slalomem od lewej do prawej, bo tak ustawiają się kierujący. Jeden zjedzie w jedną stronę, następny w drugą, ludzie nie stosują się do przyjętych zasad – dodaje Sosnowski.

- Są kierowcy, którzy potrafią się zachować. To nie jest tak, że wszyscy jeździmy źle – tłumaczy z kolei Mariusz Baran, szef ratownictwa medycznego w Brzegu.

- Ale jak czterech ustawi się dobrze, to pojawia się jeden kierowca, który psuje wszystko, bo blokuje nam przejazd. Zdecydowanie zapominamy o korytarzu życia. Nie ma kultury jazdy wśród polskich kierowców. Arterie komunikacyjne zarówno w dużych miastach, jak i tych mniejszych są zazwyczaj wąskie, karetka jest jednak dużym samochodem i przejazd przez zatłoczone ulice spiesząc się na ratunek pacjenta jest utrudniony – dodaje Baran.

W przypadku brzeskich ratowników w ostatnich latach nie było sytuacji, że ze względu na blokowanie przejazdu do szpitala na czas nie trafił chory.

- Nie mieliśmy takich drastycznych przypadków, ale opóźnienie udzielenia fachowej pomocy może skutkować gorszym rokowaniem dla pacjenta – podkreśla szef Falcka w Brzegu.

Służby ratownicze mówią zgodnie, że przejazd przez centrum wielu miast stanowi nie lada wyzwanie. W Brzegu kierowcy karetek omijają zatłoczony odcinek krajowej „39” i wybierają trasy alternatywne, by nie ugrząźć na jakimś skrzyżowaniu.
Policjanci przypominają, że blokowanie przejazdu aut uprzywilejowanych to rażące wykroczenie na drogach.

- Taki kierowca może się liczyć z mandatem w wysokości 500 złotych – przestrzega Patrycja Kaszuba z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

Dlaczego nie radzimy sobie w takich sytuacjach? Bartosz Sosnowski uważa, że to wina stresu, ale także niewiedzy.

- Kursanci chyba takiej wiedzy nie przyswajają, a osoby, które dawno zdawały egzamin na prawo jazdy nie czytają dziś wszystkich zmian w przepisach. Mam nadzieję, że to się zmieni – dodaje na koniec ratownik medyczny.

A my przypomnijmy, że korytarz życia to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych. Dodajmy, że w wielu krajach europejskich korytarz życia nie jest obyczajem, a prawem, do którego należy się dostosować.
Irenuesz Sawicki, Bartosz Sosnowski, Mariusz Baran i Patrycja Kaszuba

Zobacz także

2017-12-16, godz. 13:15, Sport i turystyka Kryta pływalnia w Brzegu zamknięta. Rozpoczęła się coroczna konserwacja obiektu Jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzegu zamyka dla pływaków kryty basen. Obiekt wymaga prac konserwatorskich, które zazwyczaj trwają kilka tygodni. Konserwacji zostanie poddana… » więcej 2017-12-16, godz. 10:40, Gospodarka Brzeg z wysokim budżetem, ale też z planowanym sporym długiem Remont amfiteatru i Brzeskiego Centrum Kultury, realizacja strategii niskoemisyjnej a także rozwój terenów zielonych w mieście - to najważniejsze inwestycje planowane na rok 2018 w Brzegu. 194 mln złotych - tyle wyniosą wszystkie wydatki… » więcej 2017-12-15, godz. 14:05, Wiadomości z regionu Jechali do akcji i uderzyli w osobówkę. Kolizja brzeskich strażaków Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło dziś około południa na ulicy Łokietka. Strażacy w kilku wozach bojowych pędzili na sygnałach świetlnych i dźwiękowych do zgłoszenia o silnym zadymieniu w jednej z kamienic przy ulicy… » więcej 2017-12-15, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Awantura na sesji w Brzegu. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie drugiego zakładu karnego W trakcie dzisiejszego spotkania w brzeskim ratuszu doszło do kłótni między mieszkańcami a burmistrzem Brzegu. Jerzy Wrębiak przyjął sporo słów krytyki za to, że zgadza się na budowę drugiej placówki penitencjarnej. O sprawie… » więcej 2017-12-14, godz. 14:30, Gospodarka Lewin Brzeski zagospodaruje dworzec kolejowy. Powstanie centrum przesiadkowe W czerwcu tego roku gmina przejęła od PKP budynek dworca wraz z przyległym placem. W pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć modernizacja tego miejsca. Samorząd chce utworzyć centrum przesiadkowe. Będą także nowe miejsca parkingowe… » więcej
9899100101102103104
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »