Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-10-01, 09:00 Autor: Maciej Stępień

W piastowskim zamku nie będzie rewolucji. Nowy dyrektor chce jeszcze szerzej otworzyć bramy brzeskiego zabytku

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, od jutra (02.10) oficjalnie rozpoczyna pełnić swoją funkcję. Wczoraj uroczyście pożegnano Pawła Kozerskiego, który po 50 latach przeszedł na zasłużoną emeryturę. Byczkowski zapowiada, że rewolucji nie będzie, ale kilku zmian dokona.
- Na pewno wejdziemy w nowe technologie – mówi nowo mianowany dyrektor piastowskiego zabytku. W grę wchodzi - jak zapowiada - pozyskiwanie większych pieniędzy na działalność muzealną. - Przede wszystkim chciałbym współpracować z wojewódzkimi instytucjami kultury, chciałbym, aby zamek był instytucją otwartą. Myślę nad wprowadzeniem najnowszych technologii. Chciałbym aplikować o środki europejskie, a także ożywić środowisko lokalne. Myślę nad otwarciem muzeum dla bractw rycerskich i kurkowych.

Byczkowski będzie chciał również dopiąć wszystkie formalności związane z uzyskaniem przez zamek statusu Pomnika Historii. To prestiżowe wyróżnienie mogłoby zostać wręczone w przyszłym roku.

- Szanse są ogromne, by na stulecie odzyskania niepodległości piastowski zamek został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd starania władz powiatu, stąd przeznaczenie pieniędzy na przygotowanie stosownej dokumentacji. Naprawdę jest duża szansa na Pomnik Historii w Brzegu – dodaje na koniec nowy szef brzeskiego muzeum.

Przypomnijmy, że brzeska rezydencja Piastów powstała w XIII wieku. Trzysta lat później obiekt został przebudowany na styl renesansowy, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu. Do dziś potocznie obiekt nazywany jest „Śląskim Wawelem”.
Dariusz Byczkowski

Zobacz także

2019-02-01, godz. 11:30, Wiadomości z regionu W Brzegu po wielu latach starań miejskich radnych powstanie budżet obywatelski Na wczorajszej (31.01) sesji, tamtejsi samorządowcy powołali sześcioosobową komisję, która w najbliższych miesiącach przygotuje pełny regulamin funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Po raz pierwszy w historii samorządu, to sami… » więcej 2019-02-01, godz. 06:00, Wiadomości z regionu W Brzegu szykują się do naborów. Szkoły i przedszkola czekają Od 13 lutego do 1 marca będą trwały zapisy do tamtejszych placówek edukacyjnych. Nabór wzorem lat ubiegłych, odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną. Na specjalnie przygotowanej witrynie internetowej, rodzice znajdą… » więcej 2019-01-31, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Restauracja ścian brzeskiego ratusza coraz bliżej. Jutro rozstrzygnięcie przetargu Dzięki czteromilionowej unijnej dotacji samorząd kilka tygodni temu mógł ruszyć z procedurą przetargową. Renesansowy ratusz już w 2020 roku może zostać jednym z najpiękniejszych zabytków, nie tylko w mieście, ale również w regionie… » więcej 2019-01-31, godz. 17:19, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Brzegu zapłacą więcej za wywóz śmieci. W pozostałych gminach w powiecie stawki również poszły w górę Na dzisiejszej (31.01) sesji, brzescy radni podjęli uchwałę o wyższych cenach za wywóz odpadów komunalnych. Brzeżanie do tej pory płacili 12 złotych od osoby przy selekcji śmieci, teraz przyjdzie im zapłacić o 3 złote więcej… » więcej 2019-01-31, godz. 15:45, Gospodarka Brzeg: wyremontują trzy ulice w ramach jednego zadania. I zrobią jeszcze rondo Odcinek ulicy Ofiar Katynia i Chrobrego, a także w całości Kamienna - władze Brzegu chcą do końca tego roku zrealizować zadanie, którego nie udało się zrobić w końcówce poprzedniej kadencji. Dodatkowo na skrzyżowaniu Ofiar Katynia… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »