Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-10-01, 09:00 Autor: Maciej Stępień

W piastowskim zamku nie będzie rewolucji. Nowy dyrektor chce jeszcze szerzej otworzyć bramy brzeskiego zabytku

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, od jutra (02.10) oficjalnie rozpoczyna pełnić swoją funkcję. Wczoraj uroczyście pożegnano Pawła Kozerskiego, który po 50 latach przeszedł na zasłużoną emeryturę. Byczkowski zapowiada, że rewolucji nie będzie, ale kilku zmian dokona.
- Na pewno wejdziemy w nowe technologie – mówi nowo mianowany dyrektor piastowskiego zabytku. W grę wchodzi - jak zapowiada - pozyskiwanie większych pieniędzy na działalność muzealną. - Przede wszystkim chciałbym współpracować z wojewódzkimi instytucjami kultury, chciałbym, aby zamek był instytucją otwartą. Myślę nad wprowadzeniem najnowszych technologii. Chciałbym aplikować o środki europejskie, a także ożywić środowisko lokalne. Myślę nad otwarciem muzeum dla bractw rycerskich i kurkowych.

Byczkowski będzie chciał również dopiąć wszystkie formalności związane z uzyskaniem przez zamek statusu Pomnika Historii. To prestiżowe wyróżnienie mogłoby zostać wręczone w przyszłym roku.

- Szanse są ogromne, by na stulecie odzyskania niepodległości piastowski zamek został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd starania władz powiatu, stąd przeznaczenie pieniędzy na przygotowanie stosownej dokumentacji. Naprawdę jest duża szansa na Pomnik Historii w Brzegu – dodaje na koniec nowy szef brzeskiego muzeum.

Przypomnijmy, że brzeska rezydencja Piastów powstała w XIII wieku. Trzysta lat później obiekt został przebudowany na styl renesansowy, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu. Do dziś potocznie obiekt nazywany jest „Śląskim Wawelem”.
Dariusz Byczkowski

Zobacz także

2019-02-10, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Planszówki odciągają nas od Internetu. Brzeg organizuje Festiwal Gier Planszowych W tamtejszym ratuszu rozpoczął się drugi dzień ogólnopolskiej imprezy. Brzeski Festiwal Gier Planszowych organizowany jest od 11 lat. Producenci, wystawcy, gracze oraz pasjonaci, przyjeżdżają tutaj z całej Polski, bo mówią, że… » więcej 2019-02-10, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Nowe technologie w piastowskim zamku. Aplikacje na smartfona pomagają w poznaniu historii Od początku roku w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu turyści mogą korzystać z aplikacji „WOW Poland”, dzięki której możliwe jest zwiedzanie zabytku bez przewodników. Program multimedialny cieszy się dużym zainteresowaniem. » więcej 2019-02-09, godz. 16:20, Wiadomości z regionu Pionki, karty, zręcznościówki i strategie. W Brzegu trwa coroczny festiwal planszówek [ZDJĘCIA] To już 11. edycja tej ogólnopolskiej imprezy, która odbywa się w tamtejszym ratuszu. Brzeski Festiwal Gier Planszowych rokrocznie przyciąga tysiące fanów gier i nie inaczej jest podczas dzisiejszych zmagań. Są wystawcy, producenci… » więcej 2019-02-08, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Trzykrotnie okradli market w Brzegu. Straty to kilka tysięcy złotych Policjanci z Brzegu zatrzymali dwóch mężczyzn i jedną kobietę w wieku od 18 do 32 lat. Są podejrzani o kradzieże w jednym z marketów na terenie Skarbimierza. Ich łupem padały artykuły spożywcze, przemysłowe, a także alkohol… » więcej 2019-02-08, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Brzeg będzie ponownie stolicą planszówek. W weekend kolejna edycja krajowej imprezy Od ponad dekady do Brzegu przyjeżdżają fani gier planszowych. W sobotę i w niedzielę znów będzie można spotkać producentów, graczy i ambasadorów krajowych tytułów. Trwają ostatnie przygotowania do jedenastej edycji Brzeskiego… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »