Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-10-01, 09:00 Autor: Maciej Stępień

W piastowskim zamku nie będzie rewolucji. Nowy dyrektor chce jeszcze szerzej otworzyć bramy brzeskiego zabytku

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, od jutra (02.10) oficjalnie rozpoczyna pełnić swoją funkcję. Wczoraj uroczyście pożegnano Pawła Kozerskiego, który po 50 latach przeszedł na zasłużoną emeryturę. Byczkowski zapowiada, że rewolucji nie będzie, ale kilku zmian dokona.
- Na pewno wejdziemy w nowe technologie – mówi nowo mianowany dyrektor piastowskiego zabytku. W grę wchodzi - jak zapowiada - pozyskiwanie większych pieniędzy na działalność muzealną. - Przede wszystkim chciałbym współpracować z wojewódzkimi instytucjami kultury, chciałbym, aby zamek był instytucją otwartą. Myślę nad wprowadzeniem najnowszych technologii. Chciałbym aplikować o środki europejskie, a także ożywić środowisko lokalne. Myślę nad otwarciem muzeum dla bractw rycerskich i kurkowych.

Byczkowski będzie chciał również dopiąć wszystkie formalności związane z uzyskaniem przez zamek statusu Pomnika Historii. To prestiżowe wyróżnienie mogłoby zostać wręczone w przyszłym roku.

- Szanse są ogromne, by na stulecie odzyskania niepodległości piastowski zamek został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd starania władz powiatu, stąd przeznaczenie pieniędzy na przygotowanie stosownej dokumentacji. Naprawdę jest duża szansa na Pomnik Historii w Brzegu – dodaje na koniec nowy szef brzeskiego muzeum.

Przypomnijmy, że brzeska rezydencja Piastów powstała w XIII wieku. Trzysta lat później obiekt został przebudowany na styl renesansowy, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu. Do dziś potocznie obiekt nazywany jest „Śląskim Wawelem”.
Dariusz Byczkowski

Zobacz także

2017-09-27, godz. 13:20, Wiadomości z regionu Ćwiczą, jak skutecznie działać podczas katastrof budowlanych. Brzescy strażacy trenują w Mąkoszycach Dziś w budynku po dawnej gorzelni w Mąkoszycach rozpoczęły się trzydniowe ćwiczenia specjalistycznych grup strażackich. Ratownicy trenują, jak dotrzeć do osób poszkodowanych w zawalonych obiektach. Na miejscu w tej chwili ćwiczy… » więcej 2017-09-27, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Pobili i okradli. Sprawcy rozboju na długie lata mogą trafić do więzienia Policjanci z Brzegu zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 25-35 lat, którzy podejrzani są o dokonanie rozboju. Do zdarzenia doszło kilka dni temu na terenie jednej z miejscowości w gminie Lubsza. Napastnicy najpierw weszli do mieszkania… » więcej 2017-09-26, godz. 18:51, Gospodarka Kształcenie zawodowe tematem debaty w Izbie Rzemieślniczej w Opolu Dyskutowali o roli i miejscu edukacji oraz oczekiwaniach wobec lokalnych placówek oświatowych. » więcej 2017-09-26, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Wsiedli za kółko na podwójnym gazie. Policja zatrzymała nieodpowiedzialnych kierowców Nietrzeźwi kierowcy trafili w ręce policjantów z Brzegu i Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2017-09-25, godz. 22:46, Patronaty - polecamy Człowiek nie rodzi się czytelnikiem, tego trzeba się nauczyć! „Czytam i działam” - to hasło IV Opolskiej Sesji Nauczycieli Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych, która odbędzie się w najbliższą środę (27.09) w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu. Konferencja jest okazją do spotkania… » więcej
123124125126127128129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »