Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-10-01, 09:00 Autor: Maciej Stępień

W piastowskim zamku nie będzie rewolucji. Nowy dyrektor chce jeszcze szerzej otworzyć bramy brzeskiego zabytku

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, od jutra (02.10) oficjalnie rozpoczyna pełnić swoją funkcję. Wczoraj uroczyście pożegnano Pawła Kozerskiego, który po 50 latach przeszedł na zasłużoną emeryturę. Byczkowski zapowiada, że rewolucji nie będzie, ale kilku zmian dokona.
- Na pewno wejdziemy w nowe technologie – mówi nowo mianowany dyrektor piastowskiego zabytku. W grę wchodzi - jak zapowiada - pozyskiwanie większych pieniędzy na działalność muzealną. - Przede wszystkim chciałbym współpracować z wojewódzkimi instytucjami kultury, chciałbym, aby zamek był instytucją otwartą. Myślę nad wprowadzeniem najnowszych technologii. Chciałbym aplikować o środki europejskie, a także ożywić środowisko lokalne. Myślę nad otwarciem muzeum dla bractw rycerskich i kurkowych.

Byczkowski będzie chciał również dopiąć wszystkie formalności związane z uzyskaniem przez zamek statusu Pomnika Historii. To prestiżowe wyróżnienie mogłoby zostać wręczone w przyszłym roku.

- Szanse są ogromne, by na stulecie odzyskania niepodległości piastowski zamek został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd starania władz powiatu, stąd przeznaczenie pieniędzy na przygotowanie stosownej dokumentacji. Naprawdę jest duża szansa na Pomnik Historii w Brzegu – dodaje na koniec nowy szef brzeskiego muzeum.

Przypomnijmy, że brzeska rezydencja Piastów powstała w XIII wieku. Trzysta lat później obiekt został przebudowany na styl renesansowy, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu. Do dziś potocznie obiekt nazywany jest „Śląskim Wawelem”.
Dariusz Byczkowski

Zobacz także

2017-11-08, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Muzyczna Jesień coraz bliżej. Grodków szykuje się do najazdu artystów Za niecałe dwa tygodnie startuje najstarszy w Polsce przegląd międzynarodowych zespołów muzycznych. Grodkowska impreza po raz pierwszy odbyła się w 1970 roku i do dziś gra nieprzerwanie. W dniach od 17-19 listopada tamtejszy Ośrodek… » więcej 2017-11-07, godz. 14:24, Wiadomości z regionu Skosił znaki i zatrzymał się na torach. Groźny wypadek pod Brzegiem O dużym szczęściu może mówić 43-letni kierujący audi, który niemal doprowadził do tragedii. Przed przejazdem kolejowym, prawdopodobnie w wyniku nadmiernej prędkości wpadł w poślizg i zatrzymał się na torach. Auto zostało unieruchomione… » więcej 2017-11-04, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Brzeska komenda policji czeka na młodych mundurowych. Jednostka ma kilkanaście etatów Na rynku pracy coraz trudniej znaleźć chętnych do służby w policji. Problemy kadrowe dotykają niemal każdą jednostkę w powiecie brzeskim. W Brzegu jeszcze 5 lat temu było raptem kilka wakatów uzupełnianych na bieżąco. Dziś jednostka… » więcej 2017-11-03, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Zabytkowy kościół w Krzyżowicach starszy niż przypuszczano? Nowe wyniki polsko-amerykańskich badań Gotycka świątynia w Krzyżowicach od lat przyciąga turystów, bo znajduje się na Szlaku Polichromii Brzeskich. Pierwsze wzmianki o funkcjonującej tam kaplicy pojawiły się w XIV wieku. Niecałe dwieście lat później wybudowano murowane… » więcej 2017-11-03, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Najstarsza kamienica w Brzegu doczekała się restauracji Po kilku miesiącach zakończył się remont fasady budynku przy ulicy Jabłkowej. Według dokumentów urbanistycznych to najstarszy obiekt w Brzegu. Powstał w drugiej połowie XIII wieku, a do dziś zachowały się jego historyczne elementy… » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »