Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-10-01, 09:00 Autor: Maciej Stępień

W piastowskim zamku nie będzie rewolucji. Nowy dyrektor chce jeszcze szerzej otworzyć bramy brzeskiego zabytku

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Dariusz Byczkowski, nowy dyrektor Muzeum Piastów Śląskich, od jutra (02.10) oficjalnie rozpoczyna pełnić swoją funkcję. Wczoraj uroczyście pożegnano Pawła Kozerskiego, który po 50 latach przeszedł na zasłużoną emeryturę. Byczkowski zapowiada, że rewolucji nie będzie, ale kilku zmian dokona.
- Na pewno wejdziemy w nowe technologie – mówi nowo mianowany dyrektor piastowskiego zabytku. W grę wchodzi - jak zapowiada - pozyskiwanie większych pieniędzy na działalność muzealną. - Przede wszystkim chciałbym współpracować z wojewódzkimi instytucjami kultury, chciałbym, aby zamek był instytucją otwartą. Myślę nad wprowadzeniem najnowszych technologii. Chciałbym aplikować o środki europejskie, a także ożywić środowisko lokalne. Myślę nad otwarciem muzeum dla bractw rycerskich i kurkowych.

Byczkowski będzie chciał również dopiąć wszystkie formalności związane z uzyskaniem przez zamek statusu Pomnika Historii. To prestiżowe wyróżnienie mogłoby zostać wręczone w przyszłym roku.

- Szanse są ogromne, by na stulecie odzyskania niepodległości piastowski zamek został objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stąd starania władz powiatu, stąd przeznaczenie pieniędzy na przygotowanie stosownej dokumentacji. Naprawdę jest duża szansa na Pomnik Historii w Brzegu – dodaje na koniec nowy szef brzeskiego muzeum.

Przypomnijmy, że brzeska rezydencja Piastów powstała w XIII wieku. Trzysta lat później obiekt został przebudowany na styl renesansowy, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu. Do dziś potocznie obiekt nazywany jest „Śląskim Wawelem”.
Dariusz Byczkowski

Zobacz także

2017-11-15, godz. 17:00, Gospodarka Lewin Brzeski zainwestuje w nowe oświetlenie. Ponad tysiąc lamp zostanie wymienionych Samorząd od kilku miesięcy prowadził w tej sprawie negocjacje z Tauronem. Teraz dzięki porozumieniu na wszystkich drogach na terenie gminy zostaną zamontowane nowe lampy ledowe. Ponad tysiąc punktów oświetleniowych ma pojawić się… » więcej 2017-11-15, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Kierowcy znów zwolnili w Łosiowie. ITD lada moment uruchomi ponownie odcinkowy pomiar prędkości Wracamy do sprawy, o której informowaliśmy ponad miesiąc temu. Końcem września w wyniku kolizji zniszczono w Łosiowie słup i skrzynkę elektryczną odcinkowego pomiaru prędkości. Od tamtej pory system nie działał, a kierowcy znów… » więcej 2017-11-14, godz. 18:40, Wiadomości z regionu W ramach dekomunizacji zmienili nazwy ulic, ale służb ratowniczych nie powiadomili Brzescy ratownicy medyczni oraz strażacy narzekają, że samorządowcy pozmieniali nazwy ulic, ale zapomnieli o wszystkim poinformować odpowiednie służby. W powiecie brzeskim w kilku samorządach dokonano tzw. dekomunizacji i wprowadzono… » więcej 2017-11-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Będą rozmawiać o wolnych mediach O godzinie 18 w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu rozpoczęło się spotkanie Klubu Obywatelskiego. Opolscy politycy i samorządowcy będą dyskutować m.in. o wolnych mediach i obecnej sytuacji w kraju. Gościem specjalnym spotkania będzie… » więcej 2017-11-14, godz. 17:00, Sport i turystyka Rozbudowa brzeskiego stadionu przyczyniła się do rozwoju piłki nożnej w regionie W 2011 roku do użytku oddano największy w Brzegu obiekt sportowy. Modernizacja stadionu kosztowała ponad 30 mln złotych i była mocno krytykowana przez wielu mieszkańców. Dziś nie słychać już żadnych głosów krytyki, a obiekt każdego… » więcej
108109110111112113114
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »