Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2017-03-10, 18:00 Autor: Maciej Stępień

Brzeski spór o chemikalia. Kto powinien usunąć odpady niebezpieczne?

Wspólna konferencja władz Brzegu i Olszanki ws. chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Wspólna konferencja władz Brzegu i Olszanki ws. chemikaliów [fot. Maciej Stępień]
Składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Składowisko odpadów w Pogorzeli [fot. Maciej Stępień]
Maciej Stefański [fot. Barbara Więcek]
Maciej Stefański [fot. Barbara Więcek]
Składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu [fot. archiwum prywatne]
Składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu [fot. archiwum prywatne]
Władze Brzegu i Olszanki mówią jednym głosem, że działania w tej sprawie powinien przejąć starosta brzeski. Samorządowcy powołują się na przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Ich zdaniem, jeśli w powiecie występują dwa szczególne przypadki lub sytuacje kryzysowe, wówczas za działania w sprawie np. utylizacji i likwidacji substancji niebezpiecznych odpowiada starosta. Ten z kolei uważa, że to zadanie własne gmin. Spór narasta, a końca problemu nadal nie widać. Beczki z chemikaliami wciąż zalegają w Brzegu i Olszance.
Wójt Olszanki Aneta Rabczewska powiedziała dziś na konferencji prasowej, że już kilka tygodni temu Starostwo Powiatowe w Brzegu było informowane o możliwości przejęcia koordynacji działań Olszanki i Brzegu.

- Z uwagi na fakt, że pojawiła się druga gmina, czyli Olszanka, na terenie powiatu, gdzie mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Z uwagi na skalę tego problemu uważaliśmy, że istotnym jest, aby powiat podjął wszelkie działania związane z reagowaniem na terenie swojej właściwości - mówiła Rabczewska.

- Artykuł, na który powołuje się starosta brzeski, jest w naszej sytuacji niezasadny – dodaje burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. - Najpierw 10 lutego otrzymaliśmy pismo od pana starosty wskazujące, że służby powiatu są świadome tego, że problemem zajmuje się zarząd powiatowy rekomendujący artykuł 26 ustawy o odpadach, a 7 marca dostajemy informację, że mamy pójść w kierunku zarządzania kryzysowego, które tak naprawdę robimy w formie wyręczania organu, jakim jest powiat – wyjaśnia Wrębiak.

Przypomnijmy: 7 marca starosta brzeski Maciej Stefański napisał do władz Brzegu drugą rekomendację o niezwłoczne usunięcie tych opadów niebezpiecznych. Samorządowiec faktycznie powołuje się na przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Dziś zdania nie zmienia. W jego imieniu mówi rzecznik powiatu Krystian Ławreniuk.

- Starostwo Powiatowe w Brzegu nie ma kompetencji, by prowadzić postępowanie w tej sprawie, to po pierwsze. Po drugie, warto zauważyć, że nie posiadamy żadnej dokładnej dokumentacji, o którą wielokrotnie prosiliśmy burmistrza Wrębiaka – podkreśla Ławreniuk.

Dodajmy, że składowisko odpadów niebezpiecznych w Brzegu i Olszance odkryto blisko dwa miesiące temu. Kilkaset ton chemikaliów nadal zalega w magazynach. Szacuje się, że utylizacja i usunięcie beczek może kosztować nawet trzy miliony złotych. Władze Olszanki i Brzegu prowadzą w tej sprawie postępowanie administracyjne. Wciąż nie ma decyzji, która instytucja będzie likwidować składowiska.

Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo. Podejrzany o ten nielegalny proceder mężczyzna przebywa obecnie w areszcie.
Aneta Rabczewska, Jerzy Wrębiak i Krystian Ławreniuk

Zobacz także

2018-02-23, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Paweł Kozerski Honorowym Obywatelem Brzegu Wieloletni dyrektor Muzeum Piastów Śląskich odebrał dziś tytuł miejski. Na sesji Rady Miejskiej Brzegu uroczyście wręczono mu honorowe obywatelstwo, a wszystko to przy gromkich brawach radnych i zaproszonych gości. Paweł Kozerski… » więcej 2018-02-23, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Burmistrz Brzegu: inicjatywa w sprawie referendum już legalna 19 lutego do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął ponowny wniosek od grupy mieszkańców, która chce zorganizować w mieście referendum w sprawie budowy nowego zakładu karnego. Zdaniem burmistrza Jerzego Wrębiaka poprzednie pismo sprzed… » więcej 2018-02-21, godz. 19:00, Wiadomości z regionu W Mikolinie nie propagowano totalitaryzmu, ale pomnik i tak zostanie rozebrany Końcem czerwca 2017 roku Stowarzyszenie Kursk w Mikolinie odsłoniło odrestaurowany obelisk ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy pod koniec stycznia 1945 roku zginęli forsując Odrę. Podczas uroczystej imprezy na miejscu… » więcej 2018-02-20, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Remonty obiektów kulturalnych w Brzegu. Co z majówką i działalnością BCK-u? Kilka tygodni temu ruszyła przebudowa miejskiego amfiteatru w Brzegu. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt, a wykonawca ma oddać odrestaurowany obiekt do końca sierpnia. Już wiadomo, że Dni Księstwa Brzeskiego, które zawsze odbywają… » więcej 2018-02-20, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Pijani za kółkiem. Brzescy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących Mieli ponad promil alkoholu, a mimo tego podróżowali autem. W miniony weekend funkcjonariusze brzeskiej drogówki zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Zatrzymanym grozi więzienie, kara grzywny i odbiór prawa jazdy na długi okr… » więcej
85868788899091
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »