Brzeskie wodociągi przejmą zadania własne samorządów w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków. W siedzibie miejskiej spółki gminy podpisały stosowną umowę, która obowiązywać będzie do 2025 roku. Dzięki dokumentowi Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu będzie mogło rozbudowywać i modernizować sieci na terenie samorządów.
Artur Stecuła, prezes PWiK tłumaczy, dlaczego porozumienie jest ważne 9 lat.
- To jest perspektywa, którą jesteśmy w stanie przewidzieć, bo jeżeli jakiś projekt zakończymy w 2020, to pięć lat jego trwałości mija pięć lat później, stąd taki termin. A poza tym działanie bezterminowe nie wchodzi w grę, ponieważ tak naprawdę nie wiemy, jaka przyszłość nas czeka – dodaje Stecuła.
Andrzej Pulit, wójt Skarbimierza podkreśla, że podpisane porozumienie to przykład modelowej współpracy między samorządami w zakresie gospodarki ściekowej.
- Jest to korzystne rozwiązanie dla funkcjonowania spółki oraz dla mieszkańców wszystkich gmin. To modelowy przykład współpracy w subregionie, ale i nie tylko, bo przypomnę, że dokument podpisał Lewin Brzeski oraz dolnośląska Oława – mówi Pulit.
- U nas ścieki z najdalszych zakątków gminy nadal będą trafiać do brzeskiej oczyszczalni, a to dla nas korzystne rozwiązanie – dodaje z kolei wójt Lubszy Bogusław Gąsiorowski.
- Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy chemicznie neutralizować ścieków. One z każdego miejsca naszej gminy trafiają bezpośrednio do ścieków aglomeracji Brzeg, w związku z czym stężenie nawet najbardziej zagniłych ścieków nie wymaga chemicznej ingerencji – wyjaśnia Gąsiorowski.
Zadania, które planują w najbliższym czasie brzeskie wodociągi, to rozbudowa infrastruktury w Skarbimierzu, renowacja sieci w Brzegu oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Olszance i Lubszy. Trzeba zaznaczyć, że dzięki współpracy pomiędzy gminami można wprowadzać niższe stawki za odprowadzanie ścieków.