Radio Opole » Radio Opole w powiecie brzeskim (DAB+) » Informacje z powiatu brzeskiego

Informacje z powiatu brzeskiego

2015-07-20, 14:33 Autor: Radio Opole

NIK wytyka błędy w organizacji staży w brzeskich urzędach

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport po ubiegłorocznej wizytacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzegu. Placówka została oceniona pozytywnie, ale stwierdzono nieprawidłowości przy organizacji staży zawodowych dla młodych ludzi. Zdaniem NIK, 12 osób kilkukrotnie odbywało praktykę w instytucjach podległych Starostwu Powiatowemu w Brzegu. Niektórzy odbywali staż od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Rekordzistka pracowała na rzecz brzeskiego pośredniaka 3 lata.

Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu

Najwyższa Izba Kontroli uznała, że zatrudnianie w powiatowych placówkach młodych ludzi nie miało na celu podnoszenie ich kwalifikacji, a chodziło o zaspokojenie potrzeb organizatora staży zawodowych. Taka sytuacja miała miejsce w latach 2011 – 2013. Jolanta Markiewicz, zastępca dyrektora brzeskiego pośredniaka podkreśla, że przepisy w tamtym okresie pozwalały na takie praktyki. Dodaje jednak, że w ich placówce nie dochodziło do takich sytuacji.

- Sam przepis prawny dopuszczał taką możliwość. Ile razy można zorganizować taki staż, u jakiego pracodawcy. Było to dosyć liberalnie traktowane – mówi Markiewicz.

W 2014 roku, w trakcie trwania kontroli NIK, dyrekcja placówki wydała stosowne rozporządzenie regulujące zatrudnianie stażystów. Organ kontrolujący brzeski PUP podkreśla również, że po odbyciu kilku staży młodzi ludzie nie mogli znaleźć zatrudnienia.

Maciej Stefański, starosta brzeskiStarosta brzeski Maciej Stefański zaprzecza, by praktykanci byli „tanią siłą roboczą”.

- Staż polega na tym, że ta młodzież, która przychodzi do nas ma się czegoś nauczyć. Moim zdaniem w naszym urzędzie czegoś się nauczyła i nie wykorzystywaliśmy kogokolwiek. 6 miesięcy takiego stażu to jest dużo i mało. Pół roku na jednym stanowisku to najlepsze rozwiązanie, ale w tym czasie odbycie praktyki w kilku miejscach niewiele da młodemu człowiekowi – tłumaczy Stefański.

Warto podkreślić, że NIK skontrolowała Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu w czerwcu ubiegłego roku. Raport opublikowano dopiero teraz.

Posłuchaj rozmówców:

Maciej Stępień

Zobacz także

2018-11-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Świadomość lokatorów rośnie, ale nie wszyscy myślą o bezpieczeństwie. W Brzegu strażacy mówili o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla Kilkadziesiąt osób wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym w komendzie straży pożarnej w Brzegu. Druhowie postanowili uświadomić zarządców i właścicieli nieruchomości, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. Rozmawiano o potrzebie… » więcej 2018-11-22, godz. 15:18, Wiadomości z regionu Jacek Monkiewicz nowym starostą brzeskim. Po dwunastu latach stanowisko traci Maciej Stefański Kandydat Koalicji Obywatelskiej był jedynym radnym, który ubiegał się o funkcję starosty. W tajnym głosowaniu zdobył 13 głosów i tym samym zdetronizował Macieja Stefańskiego z Prawa i Sprawiedliwości, który powiatem rządził… » więcej 2018-11-21, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Elektroniczny system głosowania przysporzył problemów brzeskim radnym Na inauguracyjnej sesji Rady Miejskiej w Brzegu testowano nowe urządzenia, które mają usprawnić prowadzenie obrad. Każdy z radnych otrzymał specjalny imienny przyrząd, dzięki któremu będzie mógł głosować, a wyniki będą podawane… » więcej 2018-11-20, godz. 14:46, Wiadomości z regionu Jacek Niesłuchowski nowym szefem rady miejskiej w Brzegu Nowo wybrani radni spotkali się na uroczystej, inauguracyjnej sesji rady miejskiej w Brzegu. Ślubowanie złożyli wszyscy samorządowcy, a także burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Najważniejszym porządkiem obrad był jednak wybór przewodniczącego… » więcej 2018-11-18, godz. 18:00, Kultura i rozrywka "Mały rysunek, ale z dużym kawałkiem historii". Piastowski zamek ma nowy eksponat Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wzbogaciło się o nowy przedmiot związany z brzeską historią. To rysunek autorstwa Fritza Zastraua, znanego architekta i Tajnego Radcy Budowlanego Prus, wykonany w Brzegu w 1859 r. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »