Mówi Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie.
Pracownicy pośredniaka zwracają uwagę na to, że coraz częściej rejestrują się osoby, które straciły pracę w wyniku kryzysu na rynkach zachodnich i wróciły do Polski. - To nakłada się na coraz mniejszą liczbę młodych osób, które decydują się na poszukiwanie pracy za granicą - wyjaśnia dyrektor Flank. W powiecie oleskim znacząca część mieszkańców ma podwójne obywatelstwo i to właśnie możliwość zatrudnienia za granicą do tej pory wpływała na niskie bezrobocie w tej części województwa.
Pracownicy oleskiego urzędu pracy uczą przyszłych klientów korzystania z ofert pośredniaka. Pomysł jest innowacyjny i w takim wymiarze realizowany tylko w Oleśnie. Zainteresowanie jest tak duże, że urzędnicy musieli stworzyć kilka grup. Na spotkaniach można dowiedzieć się, jak korzystać z dotacji i jak ubiegać się o pieniądze z oferowanych dofinansowań.
Dyrektor pośredniaka dodaje, że tego typu szkolenia będą organizowane jeszcze w tym roku. - Staramy się podążać za oczekiwaniami mieszkańców, a oferowane propozycje dostosowywać do potrzeb rynku - wyjaśnia Flank.
Piotr Wrona (oprac. Barbara Olińska)