Chwilowe problemy z dostawą materiałów budowlanych nie zakłóciły postępu prac przy gruntownej modernizacji oczyszczalni ścieków w Oleśnie. Roboty idą pełną parą.
Zakończyły się prace mechaniczne przy komorze krat - są nowe kraty i prasopłuczka, a obiekt ma również ocieplenie i obudowę z płyt warstwowych. Wiceburmistrz Jerzy Chęciński mówi, że zakończyły się również prace w sercu oczyszczalni, czyli reaktorze biologicznym.
- Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że do jego budowy zużyto prawie tysiąc metrów sześciennych betonu. W tej chwili wszystko jest gotowe - ściany są zaizolowane, a za kilka dni firma przystąpi do napełniania wodą. Później odbędą się próby wodoszczelności dwóch komór reaktora biologicznego.
Trwają też prace przy budynku socjalno-laboratoryjnym, gdzie są między innymi nowe instalacje podposadzkowe, izolacja oraz ocieplenie. Wiceburmistrz Chęciński zwraca uwagę na wykonanie jednego z osadników wtórnych.
- Jest także uzbrojony w urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, firma chce uruchomić w październiku pierwszy ciąg technologiczny, aby móc przechodzić na nowy ciąg. Wówczas urządzenia i obiekty, które muszą być zaadaptowane do nowych warunków, będą mogły zostać wyłączone ze starej oczyszczalni. Zostaną przygotowane do włączenia w nową oczyszczalnię.
Do końca roku ma być zakończony drugi ciąg technologiczny, a na wiosnę planowany jest rozruch oczyszczalni.
Największa inwestycja proekologiczna gminy Olesno jest warta około 25 milionów złotych, z czego niemal 18 milionów stanowi dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Funduszu Spójności Unii Europejskiej.