Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2021-10-29, 11:30 Autor: Witold Wośtak

Muzeum świętuje 60-lecie i na wystawie proponuje wycieczkę do międzywojennego Olesna

Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
Wystawa "Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" [fot. Witold Wośtak]
"Lata dwudzieste, lata trzydzieste - oleskie międzywojnie" to tytuł wystawy Oleskiego Muzeum Regionalnego z okazji 60-lecia działalności.
Choć jubileusz przypadał na 2020, obchody przesunięto na ten rok ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiologiczną. Jak mówi Ewa Cichoń, dyrektor muzeum, podczas oglądania ekspozycji można wybrać się na spacer ulicami przedwojennego Olesna i obudzić wyobraźnię.

- Pamiętajmy, że było po pierwszej wojnie, plebiscycie i powstaniach śląskich - dodaje.

- Zaczęła powracać normalność, choć z tymi wszystkimi blaskami i cieniami. Ludzie chcieli powetować sobie bardzo trudny czas, a w związku z tym wyjeżdżali poza miasto oraz uprawiali sport. W 1925 roku Olesno miało już stadion miejski i o tym również traktuje wystawa. Wybudowano basen - bardzo imponujące kąpielisko, a poza tym działały kluby sportowe oraz samochodowe.

Ewa Cichoń podkreśla, że życie towarzyskie Olesna kwitło między wojnami w 40 karczmach, gospodach, oberżach i restauracjach.

- Proszę sobie wyobrazić: Olesno wraz z przysiółkami miało 40 takich przybytków. One wszystkie są oczywiście wymienione na wystawie, jest lokalizacja, podani są właściciele oraz informacja o ich wyznaniu. Wiele restauracji czy gospód należało do osób pochodzenia żydowskiego. Ta społeczność była oczywiście zasymilowana z miejscową ludnością.

Wystawa będzie czynna do połowy stycznia przyszłego roku, a na jej spokojne obejrzenie trzeba zarezerwować około pół godziny.

Kulminacją jubileuszu będzie spotkanie muzealne w drugiej połowie listopada.
Ewa Cichoń 1
Ewa Cichoń 2

Zobacz także

2018-12-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Seniorzy z Olesna mają wyremontowane miejsce do spotkań i pomysłowych inicjatyw Klub Senior+ działa od wtorku (11.12) w Oleśnie. To pierwsza taka placówka w gminie. » więcej 2018-12-11, godz. 06:37, Gospodarka Wiele pytań, mało odpowiedzi. Opolscy menadżerowie medyczni rozmawiali o perspektywie finansowej na 2019 O skutkach podwyżki cen prądu i wzroście płacy minimalnej rozmawiali w Borkach Małych menadżerowie medyczni. Podsumowali kończący się rok oraz analizowali rozwiązania i strategie funkcjonowania na najbliższe miesiące. » więcej 2018-12-10, godz. 16:30, Kultura i rozrywka 105 Pomników Historii na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wśród nich dwie perły z Opolszczyzny Prezydent Andrzej Duda wpisał kolejne 14 zabytków na listę polskich Pomników Historii. Ten tytuł otrzymują wyjątkowe obiekty o najwyższych w skali kraju wartościach historycznych, architektonicznych, artystycznych i naukowych. Na… » więcej 2018-12-05, godz. 22:00, Kultura i rozrywka Wokół oleskiego kościoła świętej Anny krąży wiele legend. Lada chwila świątynia będzie oficjalnym Pomnikiem Historii Wiele legend dotyczy kościoła świętej Anny w Oleśnie. Jak już informowaliśmy, unikatowa budowla sakralna będzie na liście 100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości. » więcej 2018-11-09, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Wojewoda opolski Adrian Czubak złożył kwiaty w sześciu miejscach upamiętniających bohaterów walk o niepodległość [FILM, ZDJĘCIA] W Gorzowie Śląskim, Praszce, Oleśnie, na Górze świętej Anny, w Obrowcu i Kamieniu Śląskim wojewoda opolski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył kwiaty i zapalił znicze przy mogiłach powstańców śląskich i styczniowych. W związku… » więcej
109110111112113114115
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »