– Nie wiem, jakie są propozycje Narodowego Funduszu Zdrowia na rok przyszły, ponieważ rozmowy trwają. W tym roku różnica, jeśli chodzi o wysokość nakładów, była rzędu 100%, nawet więcej. To wszystko zależy od aktywności, wielkości placówki, liczby świadczeń – tłumaczy Kolek.
Do tej pory szpitale w Kędzierzynie-Koźlu i Brzegu, mimo że posiadają SOR-y, nie wybudowały jeszcze lądowisk, wcześniej zrobiła to Nysa, Opole i Olesno. Koszt budowy takiego miejsca to średnio około 1 miliona zł. Posłankę Platformy Obywatelskiej, Janinę Okrągły, zapytaliśmy, dlaczego ustawa nakłada na samorządy obowiązki, za którymi nie idą pieniądze. – Jest to w jakimś sensie obciążenie samorządów, ale powoli musimy zaczynać przestrzegać tych standardów, one nie są wprowadzane z dnia na dzień – podkreśla Okrągły.
Aby szpital w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał wyższy kontrakt po roku 2013, musi wybudować lądowisko. – Trwają rozmowy w tej sprawie – dodaje posłanka PO Brygida Kolenda-Łabuś. – Były już takie uzgodnienia i muszę powiedzieć, że Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej [lądowisko miałoby znajdować się na wyspie – red.] dosyć sceptycznie się do tego odnosiło, ale teraz przy tych wymogach zmieniły się okoliczności i myślę, że się uda – tłumaczy Kolenda-Łabuś.
Dodajmy że lądowisko, które funkcjonuje obecnie w Nysie, rocznie przyjmuje około kilkunastu śmigłowców z chorymi czy rannymi podczas wypadków.
Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:
Piotr Wójtowicz (oprac. WK)