Przypomnijmy, w grudniu według planów resortu w naszym regionie zamierzano zlikwidować 4 sądy i utworzyć z nich ośrodki zamiejscowe innych placówek. Zagrożony był Brzeg, Prudnik, Olesno i Głubczyce. Dziś wiadomo, że 2 pierwsze sądy będą działać jak dotychczas. W samym Brzegu wielka radość, choć wszyscy czekają na oficjalny podpis Jarosława Gowina.
Sprawą od grudnia ubiegłego roku zajmuje się nasz reporter Maciej Stępień.
- To dobra wiadomość - komentuje wycofanie się resortu z planów likwidacji dwóch sądów - Jarosław Benedyk, prezes Sądu Okręgowego w Opolu. Komentarze zbierał nasz reporter Piotr Wójtowicz.
Według nowego projektu Sąd Rejonowy w Głubczycach ma zostać zlikwidowany i stać się zamiejscowym oddziałem w Prudniku.
- Ta wiadomość jest dla nas zaskakująca - przyznaje wiceburmistrz Mariusz Mróz.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało likwidację m.in. Sądu Rejonowego w Oleśnie. W to miejsce utworzony zostałby wydział zamiejscowy Sądu Rejonowego w Kluczborku. Katarzyna Kałwak, prezes sądu w Oleśnie uważa, że jest to zła decyzja. Jej zdaniem same przekształcenia mają być początkiem większego procesu reformy w sądownictwie.
Po likwidacji sądu rejonowego zapowiedziano pozostawienie wydziału ksiąg wieczystych. O to zabiegali samorządowcy. Podczas ostatniego spotkania z radnymi powiatu oleskiego poseł Platformy Leszek Korzeniowski mówił na temat pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym całkowitej likwidacji uległyby sądy rejonowe, a stworzono by centralną jednostkę z filiami w niektórych miastach województwa.
Łącznie reforma Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada likwidację ponad 100 sądów w całym kraju.
Maciej Stępień/Piotr Wójtowicz/Łukasz Nawara/Piotr Wrona (oprac. Barbara Olińska)