Jest umowa na przebudowę pływalni odkrytej w Oleśnie. Basen pozostaje nieczynny od sezonu letniego 2018 roku. Wykonawca - firma DEMIURG - ma na realizację 13 miesięcy.
Gmina Olesno pozyskała na ten cel ponad 18 milionów złotych rządowych dotacji. Rewitalizacja kosztuje przeszło 24 miliony złotych brutto, ale magistrat może odliczyć podatek VAT. To sprawia, że w kasie gminy trzeba znaleźć jedynie ponad milion złotych.
- Zależało nam na rodzinnym charakterze tego basenu - mówi burmistrz Sylwester Lewicki. - Chodzi o to, by mogły korzystać całe rodziny – rodzice z dziećmi czy dziadkowie. Nie trzeba gdziekolwiek wyjeżdżać, bo wszystko jest na miejscu. Druga sprawa, że wiele lat temu ten basen spełniał wiele funkcji. Wobec tego chcieliśmy przekazać mieszkańcom basen w nowoczesnym i bardzo dobrym poziomie architektonicznym.
Marcin Śniegowski, dyrektor Oddziału Wrocław firmy DEMIURG, dodaje, że serce nowej pływalni będzie ukryte pod ziemią, a prace powinny ruszyć w ciągu dwóch tygodni.
- Pierwsze będą roboty rozbiórkowe oraz ziemne. Następnie przejdziemy płynnie do wykonywania skomplikowanych konstrukcji żelbetowych, które będą ukryte pod ziemią. Później – w okresie letnim – przejdziemy już do zasadniczej części całej inwestycji, czyli montażu stalowych niecek. Ten etap chcemy zamknąć do końca obecnego roku.
Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, obecna na podpisaniu umowy, zaznacza, że to inwestycja na miarę XXI wieku, a pieniądze z budżetu mają duże znaczenie.
- Z tych pieniędzy są finansowane inwestycje między innymi w Polsce lokalnej, bo przecież 10-tysięczne miasto Olesno będzie mogło cieszyć się wyjątkowo atrakcyjnym i wyjątkowo trudnym technologicznie kompleksem basenów. Jestem przekonana, że bez dotacji nie byłoby tej inwestycji.
Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii basen ma funkcjonować od maja do września łącznie.