Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2021-05-27, godz. 20:15, Sport i turystyka Święto województwa pod znakiem czerwcowych rajdów rowerowych Święto województwa opolskiego w tym roku zostanie zorganizowane pod hasłem 'Opolskie na rowery'. Przez cztery dni: 5, 6, 12 i 13 czerwca odbędzie się w sumie 7 rajdów rowerowych. - To właśnie w czerwcu będziemy obchodzić rocznicę… » więcej 2021-05-23, godz. 13:10, Wiadomości z regionu Rozpoczęła się długo wyczekiwana rewitalizacja dworca kolejowego w Oleśnie Ruszyła gruntowna przebudowa dworca kolejowego w Oleśnie. Rewitalizacja zabytkowego budynku z 1923 roku kosztuje 12 milionów 600 tysięcy złotych » więcej 2021-05-21, godz. 14:15, Wiadomości z regionu 160 nowych drzew w Oleśnie. To część nasadzeń zastępczych Lipy drobnolistne, klony, jarzęby i głogi nasadzono ostatnio w kilku punktach Olesna. » więcej 2021-05-20, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Jeden jechał pijany i zbyt szybko, drugi - bez wyczucia prędkości. Obaj kierowcy z czasowym zakazem prowadzenia pojazdów Jeden przez trzy miesiące, drugi znacznie dłużej nie wsiądzie za kierownicę. Dwaj mężczyźni stracili uprawnienia po kontroli oleskich oraz kluczborskich policjantów. » więcej 2021-05-18, godz. 16:30, Gospodarka Prawie 8,5 miliona złotych trafiło do opolskich samorządów. To kolejne pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Kolejne umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg podpisane. Dzisiaj (18.05) w Oleśnie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski spotkał się z przedstawicielami 10 samorządów. Umowy o dofinansowanie inwestycji opiewają na kwotę blisko… » więcej
69707172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »