Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2021-07-31, godz. 20:09, Kultura i rozrywka 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny i 14. Festiwal Śląskie Lato Muzyczne od niedzieli na Opolszczyźnie Po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną powraca do Opola Międzynarodowy Kurs Muzyczny (MKM) oraz towarzyszący mu festiwal Śląskie Lato Muzyczne. Wydarzenie potrwa od 1 do 12 sierpnia, w tym czasie zaplanowano 16 koncertów… » więcej 2021-07-27, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Groził, że odbierze sobie życie. Został odnaleziony przez policjantów Szczęśliwy finał poszukiwań 24-latka z powiatu oleskiego. W akcję, która trwała blisko 10 godzin, zaangażowanych było ponad 60 policjantów i strażaków. » więcej 2021-07-18, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Koncerty, zawody i pokazy zdominują tegoroczne Dni Olesna. Trzydniowa impreza rozpocznie się w piątek Rock, pop, rap i szanty. Między innymi takiej muzyki będzie można posłuchać w następny weekend (23-25 lipca) podczas Dni Olesna. » więcej 2021-07-12, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Bezpieczny wypoczynek harcerzy w Kucobach. Olescy strażacy skontrolowali warunki obozowiska Nie stwierdzono nieprawidłowości podczas kontroli obozu harcerskiego w Kucobach (gmina Olesno). » więcej 2021-07-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Nie zgodził się na mandat, bo ma już zbyt wiele punktów karnych. Za nic miał ograniczenie prędkości obowiązujące w Oleśnie Pędził osobowym volkswagenem 132 km/h w terenie zabudowanym, ale mandatu nie przyjął. Uzasadnienie było oryginalne. » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »