Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2021-08-09, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Modernizacja Małego Parku w Oleśnie przebiega bez komplikacji. Prace mogą potrwać jeszcze miesiąc Pełną parą idą prace przy rewitalizacji Małego Parku w Oleśnie. Najpierw trzeba było wykonać roboty porządkowe i rozbiórkowe. » więcej 2021-08-08, godz. 12:47, Wiadomości z regionu Ma sto lat, ale aktualnie wygląda jak w stanie surowym. Trwa renowacja dworca kolejowego w Oleśnie Zgodnie z harmonogramem przebiega gruntowna przebudowa dworca kolejowego w Oleśnie. Aktualnie dekarze kładą nową dachówkę. » więcej 2021-08-07, godz. 12:30, Gospodarka Zakończyły się prace przy "sercu" oleskiej oczyszczalni ścieków. Rozruch jest planowany na wiosnę przyszłego roku Chwilowe problemy z dostawą materiałów budowlanych nie zakłóciły postępu prac przy gruntownej modernizacji oczyszczalni ścieków w Oleśnie. Roboty idą pełną parą. » więcej 2021-08-06, godz. 20:15, Sport i turystyka Na Oleskiej Lagunie znów będzie można spróbować sił na wodnym torze przeszkód Wodny tor przeszkód znów będzie dostępny na krytej pływalni Oleska Laguna. Zazwyczaj dmuchańce zajmują dwa tory basenu, a poziom trudności jest zróżnicowany. Tym razem w planie znów jest nowy układ przeszkód. » więcej 2021-08-06, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Opolszczyzna "spisuje" się najlepiej w kraju, ale niektóre gminy mają poniżej 50 procent frekwencji. Konferencja w Oleśnie 4 gminy województwa opolskiego nie przekroczyły do tej pory progu 50 procent udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. » więcej
66676869707172
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »