Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2021-11-21, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Około 100 mieszkań może powstać w Oleśnie dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej. "To bardzo dobry moment" Gmina Olesno przystąpi do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W mieście może powstać około stu lokali z przystępnym czynszem. » więcej 2021-11-20, godz. 11:20, Gospodarka Od zimy zależy, czy uda się zakończyć przebudowę oczyszczalni w Oleśnie przed czasem. Na razie bez dodatkowych kosztów Nie ma na razie problemów z dodatkowymi kosztami przy gruntownej przebudowie oczyszczalni ścieków w Oleśnie. Mimo dużych wzrostów cen, nadal aktualny jest koszt na poziomie 25 milionów złotych. » więcej 2021-11-17, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Olesna mogą jeszcze wnioskować o pieniądze na wymianę starych pieców. W puli 200 tysięcy złotych Trwa dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie wymiany starych pieców w gminie Olesno ze względu na duże zainteresowanie i 200 tysięcy złotych oszczędności. » więcej 2021-11-16, godz. 19:00, Gospodarka Okna, dach i ocieplenie. Kolejne postępy w renowacji oleskiego dworca kolejowego 'Widać stały i dynamiczny postęp prac na naszym dworcu kolejowym'. Tak Jerzy Chęciński, zastępca burmistrza Olesna, ocenia przebieg gruntownej renowacji budynku z 1923 roku. » więcej 2021-11-16, godz. 16:37, Patronaty - polecamy Walczy, bo chce żyć - można pomóc uczestnicząc w niesamowitym koncercie w Oleśnie Michał Kielak i Jakub Andrzejewski to artyści, których koncertu będzie można posłuchać już w najbliższy wtorek (23.11) w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie. Początek o godz. 17:30. Wydarzenie jest jedną z akcji w ramach działań… » więcej
57585960616263
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »