Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2022-04-14, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Ratusz przy oleskim rynku zyska wizualnie. Nowa elewacja ma być gotowa do drugiej połowy lipca Około trzech miesięcy potrzeba, żeby nowa elewacja zdobiła ratusz przy rynku w Oleśnie. Zabytkowy budynek z 1820 roku miał zyskać nowy wygląd już w ubiegłym roku, natomiast były problemy z wyłonieniem wykonawcy. Teraz obiekt jest… » więcej 2022-04-12, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Lekcja o Rodłakach w plenerze. Tak było w Oleśnie Idea Rodła była dziś (12.04) tematem krótkiej lekcji historii dla uczniów na oleskim rynku. Inicjatywa wynika z tegorocznego jubileuszu stulecia Związku Polaków w Niemczech. » więcej 2022-04-06, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Młodsze dzieci w szkołach wiejskich, starsi uczniowie do miasta. Zmiany oświatowe w gminie Olesno stały się faktem Trzy szkoły wiejskie będą przeznaczone dla uczniów klas 1-3, a starsze dzieci przejdą do szkoły podstawowej numer 1 w Oleśnie. Rada miejska przyjęła na wtorkowej (05.04) sesji uchwały dotyczące szkół w Wachowie, Wojciechowie i… » więcej 2022-04-05, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Sensacyjne odkrycie w oleskim kościele. Cenne malowidła z późnego gotyku przechodzą konserwację Późnogotyckie malowidła z apostołami odkryto w oleskim kościele św. Anny. Natrafiono na nie przypadkiem, kiedy w celu konserwacji demontowano ołtarz główny Wielka Święta Rodzina. » więcej 2022-04-02, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Jelenie zrzucają poroża, więc do lasów ruszyli poszukiwacze O czym powinni pamiętać poszukiwacze poroży podczas wycieczek do lasów? Przy odrobinie szczęścia wczesną wiosną można trafić na wieniec jelenia. To właśnie pora ich zrzutu. » więcej
50515253545556
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »