Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2022-09-06, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Samce jelenia szlachetnego rozpoczynają gody w lasach. Można posłuchać ryków rano, wieczorem i w nocy Potężny basowy ryk można już usłyszeć w opolskich lasach. Wrzesień, zwłaszcza druga połowa, to czas rykowiska jeleni szlachetnych, czyli ich okres godowy. » więcej 2022-09-05, godz. 20:40, Wiadomości z regionu Dziadek pracował w PGR, wnuczek dostał komputer. Prawie 250 laptopów dla uczniów z gminy Olesno Niemal 250 laptopów otrzymali uczniowie z gminy Olesno w ramach projektu 'Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - Granty PPGR'. » więcej 2022-09-05, godz. 20:24, Patronaty - polecamy Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna świętuje 20-lecie 'Miodowo-mleczne smaki' - pod takim hasłem w najbliższy piątek (09.09) na Rynku w Kluczborku odbędzie się Jarmark Ziemi Kluczborsko-Oleskiej. Wydarzenie odbywa się w ramach kluczborskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa oraz 20-lecia… » więcej 2022-09-05, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Kolejne odpady po remoncie wylądowały w oleskich lasach Kolejny raz nieznany sprawca pozbył się śmieci w Nadleśnictwie Olesno. Na zdjęciu opublikowanym w mediach społecznościowych widać między innymi stare okna i kilka worków z niepotrzebnymi przedmiotami. » więcej 2022-09-05, godz. 14:00, Sport i turystyka 4. liga piłki nożnej: Ruch nadal niepokonany Za nami 5. kolejka IV opolskiej ligi piłki nożnej. Niezmiennie na zwycięskiej ścieżce pozostaje Ruch Zdzieszowice. » więcej
40414243444546
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »