Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2023-09-27, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Kolejne dotacje na renowację kościoła św. Anny w Oleśnie Żmudne prace konserwatorskie i restauratorskie przywróciły blask dwóm skrzydłom tryptyku kościoła świętej Anny w Oleśnie. » więcej 2023-09-09, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Budowa nowego basenu letniego w Oleśnie przebiega zgodnie z planem. Kluczowa będzie zima Niezagrożony jest jak na razie termin otwarcia basenu letniego w Oleśnie. Magistrat podpisał umowę z wykonawcą w połowie kwietnia, a celem jest oddanie pływalni do użytku z początkiem maja przyszłego roku. » więcej 2023-09-07, godz. 17:35, Wiadomości z regionu Ronda, sygnalizacje i symulatory rowerów. Dzieci z Olesna nauczą się zasad ruchu drogowego Edukacja od najmłodszych lat. Dzieci z gminy Olesno zyskały profesjonalny sprzęt do nauki przepisów ruchu drogowego. » więcej 2023-09-07, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Zabezpieczone macewy, dom pogrzebowy i ogrodzenie na cmentarzu żydowskim w Oleśnie Nie będzie już niszczeć zabytkowy cmentarz żydowski w Oleśnie. Zakończyły się prace konserwatorskie i budowlane na nekropolii przy ulicy Młyńskiej. » więcej 2023-08-28, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Hałas z obwodnicy Olesna utrudnia im życie. Wnoszą o więcej ekranów akustycznych [INTERWENCJA] Na duży hałas dobiegający z niedawno otwartej obwodnicy Olesna narzekają mieszkańcy wsi Łomnica. Droga ekspresowa S11 przecina miejscowość na pół, choć prowadzi wysokim nasypem. » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »