Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2024-01-16, godz. 16:02, Wiadomości z regionu Zimą w Oleśnie dzieci się nie nudzą. Odwiedziliśmy miejscowy dom kultury Od rysowania, przez majsterkowanie po szycie na maszynie. Miejski Dom Kultury w Oleśnie przygotował bogatą i zróżnicowaną ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci oraz młodzieży na zimowe ferie. » więcej 2024-01-16, godz. 15:01, Gospodarka Olescy przedsiębiorcy poznali tegoroczne plany gminy. To cel noworocznych spotkań biznesowych Aktualne warunki inwestycyjne, podsumowanie ubiegłego roku i zamierzenia na 12 najbliższych miesięcy. Tak wyglądało noworoczne spotkanie władz gminy Olesno z kilkudziesięcioma miejscowymi przedsiębiorcami. » więcej 2024-01-15, godz. 10:41, Wiadomości z regionu Marszałkowskie spotkania w regionie. W tym tygodniu powiat oleski 20 lat w Unii Europejskiej i kończąca się kadencja samorządowa - to tematy tegotygodniowych rozmów marszałka regionu i pracowników Urzędu Marszałkowskiego w powiecie oleskim. » więcej 2024-01-05, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Czy Darek Rodewald z Olesna wygra czwarty raz Rajd Dakar? "To będą mordercze maratony" Darek Rodewald z Olesna rozpoczyna dziś (05.01) rywalizację w 46. Rajdzie Dakar. Najtrudniejszy i najsłynniejszy wyścig świata odbywa się w Arabii Saudyjskiej i potrwa do 19 stycznia. » więcej 2024-01-04, godz. 13:32, Wiadomości z regionu Kradł po kilkadziesiąt złotych, grozi mu do 10 lat więzienia. Włamania do kościelnej skarbony 27 zarzutów kradzieży z włamaniem usłyszał mieszkaniec powiatu oleskiego za wielokrotne włamania do skarbony jednego z oleskich kościołów. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »