Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2023-04-11, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna brama z wydmuszek znów wisi w Borkach Małych

Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Brama wielkanocna 2023 w Borkach Małych [fot. Witold Wośtak]
Kawalerowie z Borek Małych obok Olesna podtrzymują tradycję krzyżoków. Co roku 12 kawalerów przygotowuje bramę wielkanocną z wydmuszek, która przez cały rok będzie wisieć nad ulicą we wsi.
Składa się na nią kilka tysięcy skorupek nawleczonych na sznurek. Tym razem przygotowania rozpoczęły się na około miesiąc przed Wielkim Postem.

- Najpierw opracowujemy projekt - mówi Grzegorz Trocha, jeden z krzyżoków. - Na początku projekty były tworzone jedynie na kartkach, jednak od kilku lat korzystamy z programów inżynieryjnych. Tworzymy model bramy, co pozwala nam zwizualizować ją oraz dokładnie oszacować liczbę wydmuszek i długość sznurków czy linek metalowych.

Teresa Wiendlocha, sołtys Borek Małych, zwraca uwagę, że mieszkańcy bardzo chętnie pomagają w przygotowaniach.

- Z tego co orientuję się, wszyscy zbieramy wydmuszki i pomagamy naszym krzyżokom, żeby mieli jak najwięcej materiału. Wiadomo, że podczas budowy bramy część wydmuszek może zniszczyć się.

- Obecnie to jest kilka tysięcy wydmuszek na rok. Wcześniej – w dwudziestym wieku – ta liczba była na poziomie kilkuset. Wówczas bramy nie były aż tak potężne i nie przybierały równie ciekawych wzorów. One miały kształt falbanek - dodaje Dawid Wiendlocha, który napisał o krzyżokach pracę magisterską.

Z kolei Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego, zaznacza, że krzyżoki to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie jedynie ustnie.

- Na pewno ten relikt sięga XIX wieku, a może nawet ta tradycja jest starsza i sięga osiemnastego wieku. Nie mamy na ten temat zapisów, a zwyczaj jest przekazywany sobie wyłącznie przez mieszkańców Borek Małych.

Trzy lata temu krzyżoki zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Grzegorz Trocha
Teresa Wiendlocha, Dawid Wiendlocha
Ewa Cichoń

Zobacz także

2024-02-08, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Co z przetargiem na kolejne odcinki S11? Są odwołania... wpisane w harmonogram - Wyłoniliśmy wykonawców dwóch etapów, ws. trzeciego komisja oceniająca jeszcze pracuje - tak dyr. GDDKiA w Opolu Rafał Pydych podsumowuje rozstrzygnięcia przetargów na budowę S11 od Kępna do Olesna. » więcej 2024-02-06, godz. 10:42, Wiadomości z regionu Zalane posesje w Radawiu. Trwa usuwanie skutków intensywnych opadów [ZDJĘCIA] Poziom wody nieco opadł, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna. W miejscowości Radawie w gminie Zębowice (to powiat oleski) od wczesnych godzin porannych działa kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pompują wodę z zalanych posesji… » więcej 2024-02-03, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Można wreszcie dojechać autobusem z Olesna do granicy z województwem śląskim Gmina Olesno uruchomiła połączenie autobusowe do granicy z województwem śląskim. Chodzi o wieś Bodzanowice, za którą rozpoczyna się powiat kłobucki. » więcej 2024-02-01, godz. 14:55, Gospodarka Półmetek budowy nowej pływalni odkrytej w Oleśnie. Termin otwarcia jest niezagrożony 50 procent sięga zaawansowanie prac przy gruntownej przebudowie pływalni odkrytej w Oleśnie. Inwestycja jest warta ponad 24 miliony złotych, a gmina pozyskała na ten cel przeszło 18 milionów z rządowych dotacji. » więcej 2024-01-18, godz. 14:38, Wiadomości z regionu Kolejnych dwóch burmistrzów z powiatu oleskiego zapowiada start w wyborach samorządowych Walkę o reelekcję w kwietniowych wyborach zapowiadają burmistrzowie Olesna i Gorzowa Śląskiego. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »